Ekstübasyon sonrası görülen kardiyovasküler ve solunum sistemi yanıtlarına benzidamin ile lidokainin etkileri
Effects of benzydamine and lidocaine on cardiovascular and respiratory responses to extubation
- Tez No: 282106
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Entübasyon öncesi endotrakeal tüp (ETT) kafı çevresine uygulanan benzidaminin ve ekstübasyondan 5 dk önce intravenöz yoldan uygulanan 1.5 mg/kg lidokainin ekstübasyona bağlı kardiyovasküler ve solunum sistemlerinde gelişebilecek olumsuz yanıtlara etkileri araştırıldı.Çalışmaya genel anestezi altında opere olacak ASA I veya II grubunda, 18-65 yaş arası, supin pozisyonda operasyonda süresi 1 saatten uzun sürecek 200 hasta dahil edildi. Hastalar rastgele ekstübasyondan 5 dk. önce 10 mL iv. serum fizyolojik (SF) verilen Kontrol grubu (KG), ekstübasyondan 5 dk. önce 10 mL SF içinde iv. 1.5 mg/kg lidokain verilen Lidokain grubu (LG), entübasyondan önce ETT kafı dışına 4 puff benzidamin (1 puff 0.270 mg) sprey sıkılan ve ekstübasyondan 5 dk. önce 10 mL iv. SF verilen Benzidamin grubu (BG), entübasyondan önce ETT kafı dışına 4 puff benzidamin sprey sıkılan ve ekstübasyondan 5 dk. önce 10 mL iv. 1.5 mg/kg lidokain verilen Lidokain +Benzidamin grubu (LBG) olarak 4 eşit gruba ayrıldı. Anestezi indüksiyon ve idamesinde aynı ilaçlar kullanıldı. Kontrol verileri alındıktan sonra operasyon esnasında tüm gruplarda sistolik arter basıncı (SAB), diastolik arter basıncı (DAB), ortalama arter basıncı (OAB), kalp atım hızı (KAH), ET-CO2, SpO2 ve entübasyon tüp kaf basıncı (ETKB) parametreleri her 5 dakikada bir operasyon sonuna kadar takip edildi, ekstübasyon sonrası ise hemodinamik parametreler hastanın servise yollanmasına kadar 5 dk. aralıklarla kayıt edildi. Hemodinamik parametrelerin verilerinden ?Hız Basınç Ürünü?( HBÜ) skoru belirlendi. Postoperatif boğaz ağrısı (POBA), öksürük (POÖ), ses kısıklığının (POSK) yanı sıra dispne, laringospazm, bronkospazm, stridor gibi solunum sistemi, bulantı-kusma gibi sindirim sistemi semptomları da hastalar servise yollanırken ve postoperatif 1., 6., 12., 24., 48. ve 72. saatlerde belirlenerek kaydedildi. Tüm gruplardaki hastalar ilk 72 saat süresince gerek serviste gerekse telefonla evlerinden izlendi. Yukarıdaki parametrelerin haricinde; hastaların demografik verileri, ASA sınıflaması ile anestezi ve cerrahi süreleri belirlenerek kaydedildi.Kalp atım hızı verilerinde en az LBG de, en fazla da KG de artma gözlendi. SAB verilerinde en fazla KG de artma gözlendi, diğer gruplar arasında fark belirlenmedi. DAB ve OAB verilerinde en fazla KG de olmakla beraber diğer gruplarda da artma gözlendi. HBÜ verilerinde tüm gruplarda kontrole göre artma gözlendi. ET-CO2, SpO2, ETKB verilerinde hem grup içi hem de gruplar arası farklılık belirlenmedi. Ekstübasyon kalitesi kriterleri yönünden en kötü KG de gözlendi, diğer gruplarda ise benzerdi. POBA ve POÖ sıklığı yönünden en sık KG grubunda, en az ise BG ve LBG de gözlendi. POSK sıklığı KG ve LG de benzer bulundu, BG ve LBG de hiçbir hastada POSK gözlenmedi.Entübasyon öncesinde ETT kafı yüzeyine uygulanan benzidamin sprey ile ekstübasyondan 5 dk. önce intravenöz uygulanan 1.5 mg/kg lidokainin tek başlarına ve birlikte kullanılmasının ekstübasyon sonrası gözlenen kardiovasküler sistemdeki yan etkileri azaltmakla birlikte tamamen önleyemediğini, ancak hem benzidamin uygulamasının hem de kombinasyonun solunum sistemindeki yan etkileri azaltmada etkili olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Effectiveness of benzydamine hydrochloride puff to the endotracheal tube (ETT) cuff with and or intravenous (iv) 1.5 mg/kg lidocaine 5 minutes before entubation, on cardiovascular and respiratory responses after extubation were compared.Patients with an ASA physical status of I or II, between 18-65 years old, scheduled for elective surgery in supine position lasting over an hour with orotracheal intubation were enrolled. Enrolled patients were randomly assigned to one of 4 groups: in control group (CG) 10 mL iv saline was administered 5 min. before extubation, in lidocaine group (LG) 10 mL 1.5 mg/kg iv lidocaine was administered 5 min. before extubation, in benzydamine group (BG) benzydamine puff (4 puffs/each; 1 puff=0.270 mg) to the ETT cuffs with and 10 mL iv saline was administered 5 min. before extubation, in lidocaine and benzydamine group (LBG) benzydamine puff to the ETT cuffs and 10 mL 1.5 mg/kg iv lidocaine was administered 5 min. before extubation. Anesthetic induction and maintenance were standardized. After recording control parameters systolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure (DAP), mean arterial pressure (MAP), heart rate, ET-CO2, SpO2 and endotracheal cuff pressure (ETTCP) were measured and recorded in 5 minute intervals throughout the surgery and after extubation hemodynamic parameters were noted every 5 minute from the hemodynamic parameters ?Heart pressure product? (HPP) score was determined. Patients were examined for postoperative sore throat (POST), coughing, hoarseness (POH), also respiratory symptoms like dyspne, laryngospasm, stridor, and gastrointestinal symptoms like nausea-vomiting before discharging to the ward and postoperatively at the 1., 6., 12., 24., 48.and 72. hours in the ward or were interviewed with telephone calls. Patients? demographic features, ASA physical status, and durations of anesthesia and surgeries were also recorded.The increase in heart rate was the lowest in LBG, the highest in CG. Increase in SAP was significant in CG but there was no difference among the other groups. In all groups, but the most in the CG there was an increase in DAP and MAP. Compared with control parameters in all groups there was an increase in HPP. There were no significant difference between and within the groups in terms of ET-CO2, SpO2 and ETTCP. Extubation criteria were the worst in the control group, the other groups were similar. The incidence of POST and POC were highest in CG, lowest in BG and LBG. The incidence of POH was similar in CG and LG, hence in BG and LBG none of the patients experienced POH.In conclusion, benzydamine puff to the ETT cuff with before entubation and administering intravenous 1.5 mg/kg lidocaine 5 minute before extubation alone or together were found effective in reducing but not preventing cardiovascular responses; however both technique effectively reduced respiratory side effects.