Supraklavikular Brakial Pleksus Bloğunda Preoperatif Gabapentinin, Postoperatif Ağrı Üzerine Etkisinin Değerlendirilmesi
To Evaluate The Preoperative Gabapentin?s Effect on The Postoperative Pain in The Patients Performed Supraclavicular Brachial Plexus Blockade in The Upper Extremity Surgery
  1. Tez No: 282107
  2. Yazar: HALİL KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZALEVLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Üst ekstremite cerrahisinde supraklavikular brakial pleksus bloğu uygulanan hastalarda, preoperatif uygulanan Gabapentinin, postoperatif ağrı üzerine etkisinin değerlendirilmesini amaçladık.Gereç ve yöntem: Üniversite Etik Kurul onayı ve olguların yazılı onayları alındıktan sonra, arteriyo-venöz fistül açılacak üroloji hastaları, debritman veya flep uygulanacak plastik ve rekonstriktif cerrahi hastaları ile üst ekstremite cerrahisi uygulanacak ortopedi hastaları çalışma kapsamına alınarak, toplam 60 hastaya supraklavikular brakiyal pleksus bloğu uygulandı.Hastalar rastgele iki gruba ayrılarak; Grup I'de 40 ml % 0,5'lik levobupivakain ve 0,5 ?g/kg fentanil kullanıldı Grup II'de ise bloktan 30-45 dakika önce oral 800 mg gabapentin kullanıldı. Blok supraklavikuler teknik ile periferik sinir stimülatörü yönlendiriciliğinde uygulandı. Uygulamanın başlamasını takiben cerrahi başlama süresi, sedasyon ve analjezi düzeyleri Vizüel Analog Skala ile değerlendirildi ve kaydedildi. Hemodinamik parametreler blok öncesi ve blok sonrası 5., 10., 15., 30., 45., 60., 90. ve 120. dakikalarda ölçümleri yapılarak kaydedildi. Operasyon esnasında ve postoperatif derlenme odasında hastalarda; bulantı, kusma, kaşıntı, solunum depresyonu ve Horner Sendromu gelişip gelişmediği izlendi. Bulantı ve kusması olan hastalarda 4 mg Ondansetron intravenöz yapılması planlandı. Hastaların ağrı başlama süreleri postoperatif ikinci gün ziyaret edildiklerinde veya telefon ile kendilerine sorularak öğrenildi ve kaydedildi. Ağrıları başladığında oral tramadol HCl kullanmaları önerildi.Bulgular: Grupların demografik verileri ve hemodinamik parametrelerinin benzer olduğu ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı belirlendi. Cerrahi başlama süresi Grup I'de 25,67 ± 3,77 ve Grup II'de 20,50 ± 2,48 olup istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: We have aimed to evaluate the preoperative gabapentin?s effect on the postoperative pain in the patients on which supraclavicular brachial plexus blockade for upper extremity surgery was implemented.Material and Method: After obtaining University ethical approval and the patients? written approval, supraclavicular brachial plexus blockade was implemented to 60 patients containing urological patients who would have arterio-venous fistula operation, plastic and reconstructive surgery patients who would have debridemant and flapping operation and orthopedical patients who would have upper extremity surgery.The patients were divided into two groups randomly; in the Group I, 40 ml 0.5% levobupivacaine and 0.5 ?g.kg-1 fentanyl was used, in the Group II, 800 mg gabapentin was used orally 30-45 minutes before the blockade. Blockade was performed in the guidance of the supraclavicular technique and the peripheric nevre stimulator. After the implementation had begun, surgery start time, the sedation and analgesia levels were assessed and recorded through Visual Analog Scale. Hemodynamic parameters were measured and recorded at the 5th, 10th, 15th, 30th, 45th, 60th, 90th and 120th minutes before and after the blockade. Whether the emesis, vomiting, itching, respiratory depression and Horner Syndrome occurred or not was observed during anesthesia practice and in the post anesthesia care unit. 4 mg ondansetron was implemented to the patients who had emesis and vomiting. The starting time of the pain was recorded during the postoperative second day control visit or talking to the patients on the phone. The patients were recommended to use tramadolol HCl orally when the pain begins.Findings: It was found out that demographic data of the groups were similar to each other and there were no statistically significant difference between them. While the starting time of the surgery was 25.67±3.77 in group I and 20.50±2.48 in group II, a statistically significant difference was found (p0.05).