Dahili Yoğun Bakım hastalarında intraabdominal hipertansiyon sıklığı ve klinik önemi
Incidence and clinical importance of intraabdominal hypertension in critically ill intensive care patients
- Tez No: 282115
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMRE KARAKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Kardiyoloji, Gastroenterology, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giris: intraabdominal basınç ?karın bosluğu içindeki nispeten dengeli basınç?olarak tanımlanmaktadır. intraabdominal basınç artısı; vücutta kardiyovasküler,respiratuar ve renal sistem basta olmak üzere birçok sistemi olumsuz etkilemektedir.intraabdominal hipertansiyonla birlikte organ fonksiyon bozukluğu olmasına abdominalkompartman sendromu adı verilmektedir. Bu çalısmada; Dahiliye Yoğun bakımÜnitesine yatan hastalarda, intraabdominal Hipertansiyon ve Abdominal KompartmanSendromu sıklığı ve intraabdominal Hipertansiyonun mortalite üzerine bağımsız bir riskfaktörü olup olmadığını saptamak amaçlandı.Materyal ve Metod: Çukurova Üniversitesi iç Hastalıkları Yoğun BakımÜnitesinde 24 saatin üzerinde yatan ve iki yada daha fazla abdominal hipertansiyonrisk faktörü tasıyan hastalar çalısmaya dahil edildi. Çalısmaya alınan hastaların yaşı,cinsiyeti, komorbid hastalıkları, Apache II skoru, Glasgow koma skalası, mekanikventilatör ihtiyacı, cerrahi öyküsü, sağkalım durumu kaydedilmistir. Karın içi basıncının12 mmhg'nin üzerindeki değerler patolojik olarak kabul edilmistir. Her hastanın karıniçi basıncı, idrar çıkısı, serum laktat , creatinin, günlük aldığı toplam sıvı, sanral venözbasıncı takip edilip kaydedilmistir.Bulgular: Apache II skoru, santral venöz basınç, sıvı balansı intraabdominalhipertansiyonu olanlarda anlamlı olarak daha yüksek, Glasgow koma skalası ve idrarçıkısı daha düsüktü. ?ntraabdominal hipertansiyonu olan hastalarda ortalama sağ kalım10 gün iken intraabdominal hipertansiyonu olmayan hastalarda 13,1 gündü.
Özet (Çeviri)
Introduction: Intra-abdominal pressure is defined as“ relatively balancedpressure in the abdominal cavity”. Increased intra-abdominal pressure might effectother systems, especially cardiovascular, respiratory and renal systems. Intraabdominalhypertension causing organ failure is called abdominal compartment syndrome whichis fatal if left untreated. The aim of this study is to asses the frequency ofintraabdominal hypertension (IAH) in medical intensive care unit and its relationship withother clinical and laboratory parameters and effects on mortality.Patients and Methods: Patients hospitalisied more than 24 hours in ÇukurovaUniversity medical intensive care unit and have more than 2 risk factors for theabdominal hypertension were included in this study The patients' age, gender, comorbiddiseases, Apache II score, Glasgow coma scale, the need for mechanical ventilation,surgical history and survival status were recorded. Values above 12 mm Hg intraabdominalpressure was regarded as pathological. Each patient's daily intra-abdominalpressure, urine output, serum lactate, creatinine, the total daily fluid, central venouspressure were also recorded.Results: Patients with intraabdominal hypertension had higher Apache-IIscore, central venous pressure, fluid balance, lower Glasgow coma scale and urineoutput. Median survival of patients with and without intraabdominal hypertension were10, and 13.1 days respectively.