Noninvaziv solunum desteği alan yenidoğanlarda karın içi basınç ölçümü
Measurement of intraabdominal pressure in neonates receiving non-invasive respiratory support
  1. Tez No: 939661
  2. Yazar: TUĞBA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE EBRU ERGENEKON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Giriş: Noninvaziv solunum desteği, yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde prematüre bebeklerde invaziv ventilasyon ihtiyacını azaltmak amacıyla sık kullanılan bir yöntemdir. Ancak bu destek sırasında uygulanan pozitif basıncın akciğerler kadar karın içi boşluğa da iletilerek karın içi basınç (KİB) artışına yol açabileceği düşünülmektedir. Karın içi basınç artışının neonatal dönemdeki etkileri ve klinik sonuçları henüz yeterince netlik kazanmamıştır. Ancak; karın içi basıncının sürekli olarak 10 mmHg ve üzerinde seyretmesi intaabdominal hipertansiyon (İAH) olaraktanımlanmaktadır. Bu çalışmada, noninvaziv solunum desteği [nazal sürekli pozitif hava yolu basıncı (NCPAP) ve nazal aralıklı pozitif basınçlı ventilasyon (NIPPV)] alan yenidoğanlarda karın içi basınç düzeylerinin değerlendirilmesi, solunum desteği almayan bebeklerle karşılaştırılması, farklı ventilasyon modlarının ve basınç düzeylerinin KİB üzerindeki etkilerinin belirlenmesi, KİB düzeylerinin tam enteral beslenmeye geçiş süresi ve karın çevresine olan etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya Mayıs 2024-Nisan 2025 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan, doğum ağırlığı 750-2500 gram arasında değişen ve orogastrik sondası mevcut 35 bebek aileden onam alınarak dahil edildi. İnvaziv mekanik ventilasyon alan, 750 gram altı ve 2500 gram üstü bebekler çalışma dışı bırakıldı. Çalışmada gastrik yöntem kullanılarak karın içi basınç ölçümü yapıldı. Ölçümler 24 saat içinde üç kez, beslenme öncesi dönemde gerçekleştirildi, her noninvaziv ventilasyon mod ve basınç değişikliklerinde tekrarlandı. Ölçümler sırasında bebekler supin pozisyonda ve mideleri boştu. Elde edilen değerler cmH₂O cinsinden kaydedildi ve 1 mmHg=1.36 cmH₂O oranı kullanılarak mmHg'ye çevrildi. İstatistiksel analizde Mann-Whitney U ve Spearman korelasyon testleri kullanıldı, anlamlılık sınırı p≤0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Toplam 395 karın içi basınç ölçümü yapıldı ve eş zamanlı olarak karın çevresi değerleri kaydedildi. Ölçümlerin; %28,6'sı solunum desteği almayan, %38,2'si NCPAP, %33,2'si ise NIPPV desteği altında gerçekleştirildi. Hastaların doğum ağırlığı ve karın içi basınç ölçüm anındaki vücut ağırlıklarına göre 750- 1000 gram, 1001-1500 gram ve 1501-2500 gram olmak üzere üç grupta ayrıca alt grup analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Non-invasive respiratory support is a commonly utilized method in neonatal intensive care units to reduce the need for invasive ventilation in preterm infants. However, it is known hypothesized that positive pressure applied during this period is transmitted not only to the lungs but also to the intraabdominal cavity, potentially leading to an increase in intra-abdominal pressure (IAP). Increased intraabdominal pressure may result in intraabdominal hypertension (IAH) if the pressure constantly exceeds 10mmHg in pediatric age groups. This study aimed to evaluate intra-abdominal pressure levels in neonates receiving non-invasive respiratory support [nasal continuous positive airway pressure (NCPAP) and nasal intermittent positive pressure ventilation (NIPPV)], to compare these values with those of infants not receiving respiratory support, to assess the impact of different ventilation modes and pressure levels on IAP, and to investigate the relationship between IAP levels and both the transition time to full enteral feeding and abdominal circumference. Methods: Between May 2024 and April 2025, 35 neonates hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit of Gazi University Faculty of Medicine were included in the study after informed parental consent. Eligible infants had birth weights ranging from 750 to 2500 grams, and the presence of an orogastric tube. Infants who received invasive mechanical ventilation and those with birth weights below 750 grams or above 2500 grams were excluded. Intra-abdominal pressure (IAP) was measured using the gastric method. Measurements were performed three times within 24 hours, prior to feeding, and were repeated in cases of any change in non-invasive ventilation mode or PEEP level. During measurements, it was ensured that the stomach was empty and the infant was in the supine position. The obtained values were recorded in cmH₂O and then converted to mmHg using the ratio of 1 mmHg = 1.36 cmH₂O. For statistical analysis, the Mann-Whitney U test and Spearman correlation test were used, and the significance level was set at p ≤ 0.05. Results: A total of 395 intra-abdominal pressure (IAP) measurements were performed, and simultaneous abdominal circumference values of the patients were recorded. Of these measurements, 28.6% were taken from infants not receiving respiratory support, 38.2% from those under NCPAP, and 33.2% from those under NIPPV support. Subgroup analyses were conducted by stratifying patients into three groups based on both birth weight and body weight at the time of IAP measurement: 750–1000 grams, 1001–1500 grams, and 1501–2500 grams. Regardless of the ventilation mode (NCPAP/NIPPV), the median IAP in infants receiving any form of nasal respiratory support was 8.08 mmHg (range: 5.51– 13.23), while it was 6.61 mmHg (range: 5.51–8.82) in those not receiving support.