Behçet hastalığı'nda uzun latanslı refleksler ve kortikal geçiş zamanı
Long-latency reflexes and cortical relay time in patients with Behçet?s disease
- Tez No: 282114
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ZİNNUROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Behçet hastalığı (BH); temel patolojik özelliği vaskülit olan multisistem inflamatuvar bir hastalıktır. Nörolojik tutulum değişik çalışmalarda %5-49 oranında rapor edilmiş ve erken tanı ile uygun tedavinin merkezi sinir sistemi (MSS) tutulumunun progresyonunun önlenmesinde önemi vurgulanmıştır. Son yapılan çalışmalarda Behçet hastalarında özellikle motor yolağın tutulduğu subklinik nörolojik tutulumun da olabileceği gösterilmiştir. Uzun latanslı refleks II (ULR II ) yanıtı hem inen hem de çıkan nöral yolağın bütünlüğü hakkında bilgi verirken, bu parametre üzerinden hesaplanan kortikal geçiş zamanının (KGZ)'da, ULR II'nin santral transkortikal iletim zamanını yansıttığı düşünülmektedir. Bu bilgilerden hareketle bu çalışmada, klinik olarak nörolojik tutulumu olmayan Behçet hastalarında ULR II ve KGZ'nin ne şekilde etkilendiğini incelemek primer amaç olarak belirlenmiştir. Metod: Çalışmaya nörolojik semptom ve bulgusu olmayan 37 Behçet hastası alınarak her birinde bilateral olarak üst ekstremite abduktor pollisis brevis kası ve median sinir kullanılarak ULR II, somatosensoriyel uyarılmış potansiyel (SUP), motor uyarılmış potansiyel (MUP) çalışması yapıldı. ULR II çalışmasıyle elde edilen H refleks başlangıç latansı kullanılarak ULR II-H refleksi latans farkı, kortikal ve servikal SUP tepe latans farkından santral duysal iletim zamanı (SDİZ), kortikal ve servikal MUP başlangıç latans farkından santral motor iletim zamanı (SMİZ) hesaplandı. KGZ, LLR II başlangıç latansından, kortikal SUP (N20) tepe latansı ile kortikal MUP başlangıç latansı toplamının çıkarılması ile elde edildi. Veriler 22 sağlıklı kontrol grubunun verileri ile karşılaştırıldı. Bulgular: İki grup arasında H refleksi başlangıç latansı, N20 tepe latansı, SDİZ, kortikal MUP başlangıç latansı ve SMİZ bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Behçet?s Disease (BD) is a multi-system inflammatory disease with a basic pathological characteristic of vasculitis. Neurological involvement was reported at a rate of %5-49 in various studies. Early diagnosis and proper treatment were emphasized to be significant in preventing the progression of the involvement of central neurological system (CNS). Recent studies have shown that subclinical neurological involvement is possible in BD patients which predominantly affects the motor pathway. Cortical relay time (CRT) calculated by long latency reflex II (LLR II) is considered to reflect the central transcortical conduction time of LLR II. While LLR II response provides information about the integrity of both descending and ascending neural pathways. Based on this information, the primary purpose of this study was to examine how the LLR II and CRT are affected in BD patients with out clinical neurological involvement. Methods: 37 BD patients with out neurological symptoms and findings were involved in the study. LLR II, somatosensory evoked potential (SEP) and motor evoked potential (MEP) studies were performed on bilateral abductor pollicis brevis muscles and median nerves in all patients. The difference between LLR II and H reflex latencies was calculated using the onset latency of H reflex obtained by the LLR II study. In addition, central sensory conduction time (CSCT) was calculated by substracting the peak latency of cervical SEP from the peak latency of cortical SEP. Central motor conduction time (CMCT) was calculated by the onset latency of cervical SEP from the onset latency of cortical SEP. CRT was calculated by subtracting the sum of cortical SEP (N20) peak latency and cortical MEP onset latency from LLR II onset latency. The data obtained was compared to the data obtained from 22 healthy controls. Results: No statistically significant difference was found between the two groups in H reflex onset latencies, N20 peak latencies, CSCT, cortical MEP onset latencies and CMCT (p?0.05).