Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinde yatan Karbapenem dirençli Escherichia coli veya Klebsiella pneumoniae ile infekte veya kolonize olan hastaların tanımlayıcı özellikleri
Epidemiologic charecteristics of carbapenem resistant E. coli / K. pneumoniae detected from Hacettepe University adult hospital and oncology hospital from june 2009 to december 2011
- Tez No: 282133
- Danışmanlar: PROF. DR. N. YEŞİM ÇETİNKAYA ŞARDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Enterobacteriaceae'da ortaya çıkan karbapenem direnci, karbapenemlerin hayatı tehdit edici infeksiyonlarda kullanılan son basamak antibiyotikler olması nedeniyle son derece önemlidir. Bu nedenle Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinde Haziran 2009'dan itibaren erişkin hastalarda (yaş ?18) sürveyans programına başlanmıştır. İnfeksiyon kontrol hemşireleri tarafından yüksek risk gruplu hastalardan perianal kültürler alınmıştır. Karbapenem dirençli E. coli veya K. pneumoniae ile kolonize/infekte hastalara temas izolasyonu uygulanmıştır.31 Aralık 2010 tarihine kadar 137 hastada karabepenem dirençli E. coli veya K. pneumoniae üremesi saptanmıştır. Hasta dosyaları muhtemel risk faktörleri yönünden geriye doğru taranmıştır ve dosya kaydına ulaşılan 130 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. İlk yedi ayda 0.55/100 yatan hasta olan E. coli veya K.
Özet (Çeviri)
Carbapenem-resistant Enterobacteriaceae are an emerging threat, because carbapenems are the agents of last resort in life-threatening infections. Thus, an active surveillance program has started for adult patients (?18 years of age) admitted to Hacettepe University Hospitals since June 2009. Perianal swab cultures were taken from high risk patients by infection control nurses. All patients colonized or infected with carbapenem-resistant E. coli or K. pneumoniae were placed in contact isolationUntil December 31, 2010, we identified 137 patients colonized or infected with carbapenem resistant E. coli/K.pneumoniae. Medical records of these patients were reviewed for possible risk factors for carbapenem resistance. Seven patients are excluded because of lack of their medical records. Descriptive features of remaining 130 patients were in compliance with the previously published studies about carbapenem resistance. Incidence of infection or colonization with carbapenem-resistant E. coli or K.