Klinik endikasyonla Vitamin B12 tayini yapılan genç-orta yaş popülasyonların subgrup değerlendirmeleri
Sub-group assessment of young-middle age populations that were given Vitamin B12 through clinical indication.
  1. Tez No: 282134
  2. Yazar: ATİLA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SAYINALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Vitamin B12 eksikliği önemli bir toplumsal sorundur. Eksiklik giderilmediğinde ciddi hematolojik ve nöropsikiyatrik sorunlar ortaya çıkmaktadır. Erken tanı ve tedavi ile yol açtığı bozukluklar geri döndürülebilir.Vitamin B12 eksikliği ileri yaşta sık görülse de genç, orta yaşta sıklığı bilinmemektedir. Genç orta yaş hastalarda vitamin B12 eksikliğinin sıklığı ve nedenleri hakkında yeterli çalışma yoktur. Biz bu çalışma da genç, orta yaş B12 düşüklüğü tespit edilen hastalarda vitamin B12 eksikliğinin tanısını doğrulama ve nedene yönelik yaklaşımları değerlendirdik.Araştırmaya 1 yıllık periyotta Hacettepe Üniversitesi Hastanelerine başvuran erişkin hastalar arasından vitamin B12 düşüklüğü tespit edilen erişkin hastalar dahil edildi. Vitamin B12 değeri
Özet (Çeviri)
Vitamin B12 deficiency is a social problem. If the deficiency is not corrected, serious hematological and neuropsychiatric problems emerge. Disorders resulting from the deficiency can be improved by early diagnosis and treatment. Although vitamin B12 deficiency is common in advanced ages, the frequency among young and middle ages is unknown. There are not sufficient studies on the frequency and causes of the vitamin B12 deficiency among young and middle-aged patients. In this study; the verification of the the vitamin B12 deficiency diagnosis among the young and middle-aged patients in whom B12 deficiency had been detected and the approaches towards relevant causes were assessed.Within the 1-year long period, the adult patients among the ones that had applied to Hacettepe University Hospitals were included in the study, in whom the vitamin B12 deficiency was detected. The patients, whose vitamin B12 values were