Ratlarda intraartiküler bupivakain ve levobupivakain enjeksiyonunun diz eklemindeki histopatolojik ekilerinin karşılaştırılması
The comparision of hystopathological effects of intrarticular injection of bupivacaine and levobupivacaine on knee joint in rats
- Tez No: 282145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SARICAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Lokal anestezikler, non-steroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ), opioidler gibi bazı ilaçlar eklemlere yönelik cerrahi girişimlerde analjezi sağlamak amacıyla intraartiküler olarak uygulanmaktadır. İntraartiküler ilaç uygulamasının eklem kıkırdağı ve sinovya üzerindeki etkilerini araştıran çok az sayıda yayın bulunmaktadır. Bupivakain ve levobupivakain analjezik etkisi güçlü lokal anestezik ilaçlardır ve intraartiküler olarak kullanılmaktadır. Buna rağmen eklemde oluşturacağı değişikliklere yönelik bir bilgi yoktur.Çalışmamızın amacı intraartiküler bupivakain ve levobupivakain enjeksiyonunun ratların diz eklemlerindeki eklem kıkırdağı ve sinovya üzerindeki etkilerinin karşılaştırılmasıdır.Hacettepe Üniversitesi Deney Hayvanları Etik Kurulu onayı alındıktan sonra, çalışmada 20 adet Sprague-Dawley cinsi rat kullanıldı. Ratların tümünün sağ diz eklemine 0,2 ml bupivakain enjekte edilirken sol diz eklemine 0,2 ml levobupivakain enjekte edildi. 5'er rattan oluşan gruplar 1, 7, 14, ve 21. günlerde letal doz ketamin enjeksiyonu ile sakrifiye edilerek diz eklemleri çıkarıldı ve makroskobik olarak hematom varlığı incelendi. Alınan doku örnekleri %10 buffered formalin solusyonunda 2 hafta oda sıcaklığında tespit edildi. Daha sonra `De Castro' solusyonunda yine oda sıcaklığında 4 hafta dekalsifiye edildi. Dekalsifikasyon işleminde 3 günde bir dokular kontrol edilerek De Castro solusyonu yenilendi. Dekalsifiye olan dokular kasetlere yerleştirildikten sonra %10 tamponlu formalinde fikse edilip ışık mikroskobu doku takip cihazına alındı. 5 µm kalınlığında alınan örneklerin morfolojileri Hematoksilen-Eozin ve Masson'un trikrom boyası ile boyanmış kesitlerde ışık mikroskopik olarak periartikülar bölge ve sinovyada konjesyon, ödem, nötrofil aktivasyonu, kronik inflamasyon, sinovit hiperplazisi ve subintimal fibrozis varlığı açısından incelendi. Eklem kıkırdağı yapısında oluşan değişiklikler modifiye Mankin skoru kullanılarak değerlendirildi. Çalışmamızda bupivakain ve levobupivakainin eklem kıkırdağı ve sinovya üzerine benzer etki gösterdiğini bulduk. Konjesyon, ödem, nötrofil aktivasyonu, kronik inflamasyon ve sinovisit hiperplazisinin hafif ve orta derecede seyretmesi ve günler içerisinde azalıyor olması bu ilaçların kullanımını teşvik etmektedir. Ancak çeşitli derecelerde fibrozis ile iyileşmenin görülmesi bupivakain ve levobupivakainin intraartiküler kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini düşündürmektedir.Sonuç olarak; Bupivakain ve levobupivakainin intraartiküler uygulamalarında erken dönemde inflamasyon ve geç dönemde fibrozis yapabileceği göz önünde bulundurularak dikkatli uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Several drugs such as local anesthetics, non-steroidal anti-inflammatory drugs and opioids are being administered intraarticularly during various types of articular surgical procedures to provide analgesia. However, there are only a few studies investigating the effects of intraarticular drug administration on articular cartilage or synovium of the joint.The aim of this study is to compare the effects of intrarticular bupivacaine and levobupivacaine injection on articular cartilage and synovium in rat knee joint.After the approval of Animal Research Committee of Hacettepe University, a total of 20 Sprague-Dawley rats were used in the study. 0,2 ml. of bupivacaine were injected into the right knee joint while 0,2 ml. levobupivacaine were injected into the left knee joint as a control in 20 rats. Groups of 5 were sacrified by a lethal injection of ketamine on 1st, 7th, 14th, 21st.days after bupivacaine and levobupivacaine administration and knee joints were detached. The knee joints were examined for gross signs of hematoma. The specimens taken were fixed by %10 buffered formaline solution in room temperature in two weeks. After that, they were decalcified by De Castro solution in also room temperature. In decalcification procedure, tissues were controlled in every 3 days and De Castro solution were renewed. After deplaying of decalcified tissues in tape, they were fixed by %10 buffered and examined with light microscope. Morphologies of specimens which were taken in 5 µm. diameters are examined in cross sections that were dyed with Masson trichom and hematoxilen eosin stains, in view of existance of subintimal fibrozis, synovial hyperplasia, chronic inflamation, neurophil actuation, eudema and synovial and periarticular congestion under light microscope. Changes that were formed in structure of articular cartilage were evaluated as Mankin score. In our study we found that bupivacaine and levobupivacaine had smilar effects on synovia and articular cartilage. Mild, moderate of congestion, edema, neutrophil activation, chronic inflamation and synovial hyperplasia and reducing gradually, encourage using these drugs. However, as improving with fibrosis in various degrees were seen, it is thought that we have to be careful about intraarticular use of bupivacaine and levobupivacaine.As a conclusion, bupivacaine and levobupivacaine have to be used carefully in intraarticular applications, considering its effect of inflamation in early period and fibrosis in later period.