Klemp ile tendinopati oluşturulan hayvanlarda PRGF uygulamasının iyileşmeye etkisi
Effects of healing by PRGF on animals which have tendinopathy caused by clemping
- Tez No: 282149
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT NEDİM DORAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada PRGF uygulamasının aşil tendonhasarının iyileşmesindeki etkisi mikroskobik ve immunohistokimyasal olarakaraştırıldı. Çalışmamızda deney hayavanlarının tek taraflı (sol) aşil tendonları üzerineklemp ile tendon hasarı oluşturuldu. Ağırlıkları 350-450 gr. arasında değişen, 4-6aylık, 34 adet dişi SD tipi sıçan kullanıldı. Aşilde tendinopati değişikliklerinin dahabelirgin ortaya çıkmasını sağlamak amacıyla yapılan ön çalışmada 2 deneğin toplam4 aşil tendonuna klemp ile 2. seviyede (dişlide) 1 dakika sıkıştırmayı takiben 3dakika serbest bırakma şeklinde 4 sıkıştırma uygulandı. Ötenazi sonrası alınan aşiltendonu doku örnekleri elektron mikroskopi ile incelendi ve en optimal hasarın 4.sıkıştırmada meydana geldiği belirlendi. Tüm deney hayvanlarına 2. seviyede,1dakika süre ile 4 kez sıkıştırma uygulandı. Çalışma planına göre deney hayvanları 5gruba ayrıldı (Tablo 3.1). Buna göre ilk grup herhangi bir şey uygulamaksızın(Kontrol:CN), 2. grup klemp ile sıkıştırıldıktan hemen sonra (K-0), 3. grup klemp ilesıkıştırıldıktan 1 hafta sonra (K-7), 4. grup klemp ile sıkıştırıldıktan hemen sonrakontrol grubu deneklerden alınan kandan hazırlanan PRGF enjeksiyonu uygulamasısonrası 1. haftada (PRGF), 5. grup ise klemp ile sıkıştırıldıktan hemen sonra serumfizyolojik enjeksiyonunu takiben 1. haftada (SF) feda edilerek dokuları alındı. Buörneklerin transmisyon elektron mikroskop ile yapılan incelemesinde; klemp 0.güngrubunda kollajen lifler arasında yer yer ödemli sahalar ve fibrositlerinsitoplazmalarında vakuoller izlendi. K-7, SF grupları ile karşılaştırıldığında; PRGFuygulanan grupta fibroblastlarda ve kollajen lif sentezinde daha fazla artış olduğugözlendi. Bununla birlikte K-7 ve SF gruplarında da fibroblast ve yeni kollajensentezi artmış olarak izleniyordu. PRGF grubu fibroblastlarında organel düzeyindeyoğun bir artış vardı. Bu veriler ile PRGF'in iyileşmeye katkısının hücrelerdekisentezi(aktivasyonu) arttırarak gerçekleştirdiği ve kısıtlı iyileşme ve turnovera sahiptendonlarda daha iyi bir iyileşme yanıtı sağlayabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study it was investigated the effect ofPRGF on healing Achilles tendon injury as microscopic as immunohistochemical. Inour study, a clamp is used to make an injury made on the test animal?s one-sided(left) Achilles tendon. 34 female SD type rats were used, weighting between 350-400g and 4 to 6 months old. To ensure more pronounced changes at Achillestendnopathy, 4 Achilles tendon of 2 experimental animals compressed at 2. level for1 minutes 4 times following relaxation for 3 minutes in preliminary experiment.Achilles tendon tissue samples taken after euthanasia were analysed by electronmicroscopy and it was determined that the optimal damage occurred in fourth (4.)compression. To all experimental animals was performed the 2nd grade compression4 times by 1 minute. According to the study plan experimental animals was dividedinto 5 groups(Table 3.1). First group (Control:CN) was sacrificed and their tissueswere taken without any application. The second group was sacrificed and theirtissues were taken immediately after compressed with the clamp(K-0), the thirdgroup one week after being compressed with the clamp(K-7). The fourth group wasinjected with PRGF derived from the control group right after their tendons werecompressed with clamps(PRGF), and sacrificed after 7 days, and the fifth group wasinjected with isotonic saline solution right after their tendons were clamped andsacrificed after 7 days(SF). The examination of these samples with transmissionelectron microscope; there were edematous areas between collagen fibers andvacuoles in fibrocyte's cytoplasms in K-O group. When PRGF group was comparedwith the K-7 and SF groups; it was seen that in PRGF implemented group wasfurther increase of fibroblasts and synthesis of new collagen fiber. However, theincrease of fibroblasts and new collagen synthesis was seen in K-7 and SF groups.These data has shown that PGRF contributes to recovery by triggering celldivision/activation, and a more pronounced recovery is observed in tendons withlimited recovery and turnover capability.