Trombotik trombositopenik purpura ve diğer trombositopeniler
Thrombotic thrombocytopenic purpura and other thrombocytopenias
- Tez No: 282150
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CELALETTİN HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Trombositopeni önemli bir kanama nedenidir. Klasik pentadı mikroanjiyopatik hemolitik anemi, trombositopeni, böbrek fonksiyonlarında bozulma, ateş ve nörolojik bozukluk olan trombotik trombositopenik purpura(TTP) nadir bir trombositopeni nedenleri arasındadır. Bu araştırmada trombositopeni ile seyreden farklı klinik durumların hemostatik tabloya yansımaları irdelenecektir. Çalışmaya 29 TTP, 36 immün trombositopenik purpura(ITP) ve 35 aplastik anemi(AA) hastası olmak üzere toplam 100 trombositopenik hasta dâhil edildi. Bu üç grupta başta demografik özellikler olmak üzere; kanama varlığı ve yeri, kanama skalasından alınan puan, tromboz varlığı, ateş ve sepsis gibi klinik özellikler ile hemoglobin, trombosit sayısı, ortalama platelet hacmi(MPV) gibi laboratuar değerleri karşılaştırıldı. Tromboz, ateş ve sepsis TTP hastalarında daha fazla, kanama ise AA hastalarında daha fazla izlendi. Tüm hasta gruplarında en fazla derialtı kanaması görüldü. Kanama skalasından alınan puanlar arasında ITP ve TTP grupları arasında anlamlı fark izlenmedi (p=0.17).
Özet (Çeviri)
Thrombocytopenia is an important cause of bleeding. Trombotic thrombocytopenic purpura(TTP) is a rare cause of thrombocytopenia that is characterized with microangiopathic hemolytic anemia(MAHA), thrombocytopenia, fever, neurological disorder and renal dysfunction. Different clinical conditions associated with thrombocytopenia and their reflections to hemostatic table will be examined in this study. A total of 100 thrombocytopenic patients; 29 of them with TTP, 36 of them with immune thrombocytopenic purpura(ITP) and 35 of them with aplastic anemia(AA) were included to the study. Clinical features such as the presence and location of bleeding, bleeding scale, thrombosis, fever and sepsis; laboratory values such as hemoglobin, platelet count, mean platelet volume(MPV) were compared. Thrombosis, fever and sepsis were more frequently seen in TTP. Bleeding was seen all AA patients. Most common bleeding was subcutenous bleeding in all patient groups. There was no significant difference between TTP and ITP groups on the scores of bleeding scale (p=0.17).