Septorinoplasti öncesi ve sonrası ekspiratuar ses frekanslarının nazal valv açısı değişimi ile ilişkisinin araştırılması
Assessment of relation between nasal valve angle and expiratory sound frequency in septorhinoplasty patients
  1. Tez No: 282166
  2. Yazar: MURAT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL CİNGİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, septorinoplastiye bağlı oluşabilecek nazal fonksiyonlardaki değişimleri araştırmayı ve bu değişimleri gösteren objektif ve subjektif testlerin sonuçlarını birbirleriyle karşılaştırmayı amaçladık. 20-40 yaş arasındaki 40 hasta ve bu hastalara, yaş ve cinsiyet dağılımı açısından benzer 40 sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. Hastaların tümünde burun tıkanıklığını düzeltmek amacıyla kapalı teknik septorinoplasti yapılmıştır. Çalışma grubuna, ameliyat öncesi ve sonrası nazal semptom skorlaması yapıldı. Bütün hastalara ve sağlıklı gönüllülere, ameliyat öncesi ve sonrası AR, RM ve OR testleri uygulandı ve sonuçları kaydedildi. Subjektif değerlendirmeler sonucunda, her iki nazal pasajın toplamında ve septumun deviye olduğu tarafta, operasyon öncesine göre burun tıkanıklığında anlamlı derecede azalma izlendi (p0.05). AR, RM ve OR ile elde edilen verilere göre de subjektif bulgularla benzer şekilde septum deviasyonu olan tarafta ve her iki nazal pasajın toplamında ameliyat öncesine göre nazal fonksiyonlarda belirgin düzelme olduğu izlendi (p0.05). Septorinoplasti uygulanan hastalarda doğru planlama, nazal valvi koruyan ve gerektiğinde restore eden uygun cerrahi tekniğin seçilmesi, septuma gerekli ve efektif müdahalelerin yapılması, postoperatif nazal fonksiyonlardaki değişimler açısından kritik öneme sahiptir. OR nazal fonksiyonları göstermekte kullanılabilecek yeni ve efektif bir yöntem olabilir. Bizim çalışmamızda OR ile elde ettiğimiz bulgularda özellikle 1000-2000 Hz ile 2000-4000 Hz arasındaki ses frekans analiz değerleri, subjektif verilerle ve diğer objektif testlerin sonuçlarıyla korelasyon göstermektedir.Anahtar Kelimeler : Septorinoplasti, Odiosoft Rhino, Nazal valv
Özet (Çeviri)
In this study, we compared the findings of Acoustic Rhinometry (AR), Rhinomanometry (RM), Odisoft Rhino (OR), nasal endoscopy, and symptom scores (VAS-Visual Analogue Scale) in patients with septal deviation and nasal valve problems ( preoperative and postoperative), and in normal healthy subjects as a control group. There are statistically significant differences between VAS, RM and nasal endoscopic findings between the patient and the control group. The OR results at expiratory and inspiratory 2000- 4000 Hz and 4000- 6000 Hz intervals for both nasal cavities show a statistically significant difference between the patient and control groups. Nasal endoscopic findings, RM, OR results of the deviated sides in the 2000- 4000 Hz interval correlate well with VAS. We noted nasal expiration sound spectral analysis between 200 ? 500Hz, 500-1000Hz, 1000 ? 2000Hz, 2000 ? 4000Hz and 4000 ? 6000Hz frequencies for left and right nasal cavities in the patients. We compared the VAS, AR and OR results of the patients for both nasal cavities separately. Also we compared them with the normal control group results. A correlation was observed between the OR data with VAS of nasal obstruction/physical examination findings. OR is noninvasive and requires minimal patient cooperation and physician experience. We have shown that OR results from the 2000?4000 Hz frequency interval may be more useful in assessing patients than other frequency intervals.Key Words : Septorhinoplasty, Odiosoft Rhino, Nasal valve