Mide kanserli hastalarda YKL-40 düzeyinin önemi
The importance of level YKL-40 in Gastric Cancer Patients
  1. Tez No: 282195
  2. Yazar: VEYİS İTİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZGÜR KEMİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş: YKL-40 malign tümör hücrelerinin büyüme faktörüdür. Pek çok kanser tiplerinde artmış YKL-40 düzeyleri angiogenezis ile ve zayıf prognozis ile ilişkilidir. Ancak, YKL-40'ın ekspresiyonu mide kanserinde açıklanamamıştır.Materyal ve Metod: Bu çalışmada serum YKL-40 düzeylerini enzim bağlıimmunosorbent ölçüm yöntemi (ELISA) ile 100 mide kanserli hastada ve 75 sağlıklı bireyde ölçtük.Bulgular: Hastalarımızın serum YKL-40 düzeylerini, 140 ± 78 µ/l olarak bulduk.
Özet (Çeviri)
Background: YKL-40 is a growth factor of malignant tumor cells. Increased serum YKL-40 concentration has been associated with angiogenesis a poor prognosis in many cancer types. However, the expression of YKL-40 in gastric cancer is unclear.Material and Method: In this study, the serum levels of YKL-40 were determined by enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) in 100 patients with gastric cancer and 75 healthy volunteers.Results: We are found as 140 ± 78 µ/l of the serum YKL-40 levels in patients with gastric cancer.