Özefagus kanserli hastalarda Ykl-40 düzeyinin önemi
The importance of level Ykl-40 in esophageal cancer patients
  1. Tez No: 282194
  2. Yazar: ÖZKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZ SÜMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş: YKL-40, malign tumor hücrelerinden, nötrofillerden ve makrofajlardan salınan bir glikoproteindir. Artmış YKL-40 düzeyleri, zayıf prognoz ile ilişkilidir. Çalışmamızda, özefagus kanserli hastalarda YKL-40 düzeyleri belirlenmiştir.Materyal ve Metod: YKL-40 düzeyleri, 100 özefagus kanserli hastada ve 75 sağlıklı bireyde enzim bağlı immunosorbent ölçüm (ELISA) yöntemi ile belirlendi.Bulgular: Biz, özefagus kanserli hastada YKL-40 düzeylerini sağlıklı bireylere göre, yüksek bulduk (p
Özet (Çeviri)
Background: YKL-40 is a glycoprotein secreted by macrophages, neutrophils and malignant tumor cells. Elevated serum levels of YKL-40 are associated with poor prognosis in cancer. Our study examined the clinical usefulness of YKL-40 in detection and prognosis of esophageal squamous cell carcinoma (ESCC).Methods: Using ELISA kits, we measured the concentration of YKL-40 in serum from 100 patients with ESCC and compared this concentration with in healthy population.Results: We found significantly higher serum levels of YKL-40 in patients with ESCC compared to the healthy population (p