Mide kanserli hastalarda serum c-erbB-2 onkoprotein seviyeleri ile rezektabilite arasındaki ilişki
The realitionship between resectability and serum c-erbB-2 levels in patients with gastric cancer
- Tez No: 194474
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHMİ ÇELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
IVÖZETMide kanseri dünyada en sık görülen kanser türlerinin başındagelmektedir. Mide kanserinde en etkili tedavi yöntemi tümörün kürativ cerrahirezeksiyonudur. Ancak mevcut konvansiyonal tanı yöntemleriyle operasyonaalınan hastaların ancak %30-50'sinde kürativ cerrahi işlem uygulanabilmektedir.Ameliyat mortalitesinin nisbeten yüksek olması ve her hastaya kürativ cerrahiuygulamanın mümkün olmaması nedeniyle mide kanserli hastaların preoperatifdeğerlendirilmesi önem arzetmektedir. Bu amaçla kullanılan bir çok marker gibic-erbB-2 de bir çok kanser türünde prognostik önemi olan bir onkoproteinidir.Çalışmamızda 2004 yılı içinde kliniğimize müracaat eden mide kanserlihastalar ile yine endoskopi ünitemize müracaat eden normal üst endoskopibulguları olan hastaların serum c-erbB-2 seviyeleri ELİSA yöntemi ile ölçüldü.Çalışmamızda mide kanserli hastalarda serum c-erbB-2 seviyeleri ile rezektabilitearasındaki ilişkiyi araştırdık. Normal üst endoskopi bulguları olan 26 hastadaortalama serum c-erbB-2 seviyesi 3,7815 ngr/ml olarak ölçülürken, mide kanseriolan ve ameliyata alınarak küratif cerrahi uygulanan 16 hastadaki serum c-erbB-2seviyesi 3,7888 ngr/ml olarak ölçüldü. Buna karşın inoperabl olan ve opereedilmeyen ve opere edilerek non rezektebl olduğu görülen 35 hastada serum c-erbB-2 seviyesi 8,2094 ngr/ml olarak tespit edildi. Bu sonuç diğer iki grubunsonucundan anlamlı olarak yüksek bulundu.Sonuç olarak mide kanserli hastalarda preoperatif dönemde ölçülen serumc-erbB-2 seviyelerine bakılarak mide kanserinin rezektabilitesine kararverilebileceği kanatine vardık.Anahtar kelimeler; Mide kanseri, c-erbB-2, rezektabilite
Özet (Çeviri)
VSUMMARY(The relationship between resectability and serum c-erbB-2 levels inpatients with gastric cancer)Gastric cancer in one of the most seen cancers worldwide. The most effectivetreatment option in gastric cancer is curative surgical resection. But only in 30-50% ofall operated patients a curative procedure can be made. The preoperative evaluation isimportant because of the operative mortality is high and not all patients can underwent acurative procedure. determination of the serum c-erbB-2 levels.In our study, serum c-erbB-2 levels of patients who admitted to our clinic withgastric cancer diagnosis and those who admitted to our endoscopy unit and had normalupper gastrointestinal endoscopy findings in the year 2004 were measured with ELISAmethod. We evaluated the relationship between resectability and serum c-erbB-2 levels.The mean c-erbB-2 level of 26 patients, with normal endoscopical findings was 3,7815ngr/ml, while the mean c-erbB-2 level of 16 patients with gastric cancer who wereoperated and underwent a curative surgical resection was 3,7888 ngr/ml. In conrast tothis the mean c-erbB-2 levels of 35 patients who were nonoperable and were notoperated and who were operated and had a non-resectable tumor was 8,2094 ngr/ml.This result was significantly higher than the resulst obtained from other two groups.We thing that it is possible to detect the resectability of gastric cancer bypreoperativeKey words. Gastric cancer, c-erbB-2, resectability