Lokalize dişeti çekilmelerinin tedavisinde gevşetme insizyonlu ve insizyonsuz kuronale repozisyone flep tekniklerinin etkinliklerinin karşılaştırılması: 6 aylık kontrollü klinik çalışma
Comparision of the effects of coronally repositioned flap techniques with releasing incision and withouth releasing incision for the treatment of localized gingival recession:6 month controlled clinical study
- Tez No: 282216
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu klinik çalışmanın amacı, lokalize dişeti çekilmelerinin tedavisinde vertikal gevşetme insizyonları yapılmadan hazırlanan ve yarım kalınlık olarak kaldırılan yeni KRF tekniği ile vertikal gevşetme insizyonu yapılan ve tam kalınlık olarak kaldırılan KRF tekniğinin karşılaştırılmasıdır.Bilateral Miller sınıf I lokalize bukkal dişeti çekilmesi olan, periodontal ve sistemik olarak sağlıklı, 19 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Kontrol çekilme defektleri tam kalınlık olarak kaldırılan ve vertikal gevşetme insizyonu yapılan KRF tekniği ile tedavi edilirken test grubundaki defektler, yarım kalınlık olarak kaldırılan ve vertikal gevşetme insizyonu yapılmayan KRF tekniği ile tedavi edilmiştir. Cep derinliği (CD), Çekilme Derinliği (ÇD), Çekilme Genişliği (ÇG), Keratinize Dişeti Genişliği (KDG) ve Klinik Ataçman Seviyesi (KAS) başlangıçta ve tedaviden 3 ve 6 ay sonra ölçülmüştür.Her iki grupta da tedaviden 6 ay sonra Klinik Ataçman Seviyesinde istatistiksel olarak anlamlı artış, Çekilme Derinliği, Çekilme Genişliği ve Cep Derinliği ölçümlerinde yine istatistiksel olarak anlamlı azalma kaydedilmiştir. Tedaviden 6 ay sonra Çekilme Derinliği, Çekilme Genişliği, Cep Derinliği, Keratinize Dişeti Genişliği ve Klinik Ataçman Seviyesi ölçümleri gruplar arasında karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir.Bu klinik çalışmanın sonuçları lokalize dişeti çekilmelerinin tedavisi için uygulanan yeni KRF tekniğinin klasik KRF tekniği kadar etkili bir teknik olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to compare clinical outcomes of split thickness coronally repositioned flap without vertical releasing incisions and full thickness coronally repositioned flap with vertical releasing incisions in the treatment of localized gingival recessions.Nineteen systemically and periodontally healthy patients with bilateral Miller class I recession defects were enrolled in the study. Control recession defects were treated full thickness coronally repositioned flap with vertical releasing incisions and test recession defects were treated split thickness coronally repositioned flap without vertical releasing incissions. Porbing depth (PD), Recession depth (RD), Recession width (RW), Keratinized tissue width (KTW) and Clinical athacment level (CAL) were measured at baseline and 3 and 6 months after the treatment.Both groups showed statistically significant gain in Clinical Athacment Level and statistically significant reduction in Recession Depth, Recession Width, Probing Depth. The differences between groups were not statistically significant for Recession Depth; Recession Width; Probing Depth; Keratinized Tissue Width and Clinical Athacment Level after 6 months.This clinical study showed that, new CRF technique is as effective as clasical CRF technique fort he treatment of localized gingival recession.