Maksiller sinüs augmentasyonun ses kalitesi üzerine etkisinin akustik analizlerle değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of maxiller sinus augmentation on voice quality with acoustical analyses
  1. Tez No: 282217
  2. Yazar: CEM ÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR İÇTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı maksiller sinüsün hacim artışı nedeniyle posterior maksillada implant uygulanması gereken durumlarda, bilateral sinüs lifting vakalarında, sinüs hacminde meydana gelen değişimin ses kalitesi üzerine olan etkisini değerlendirmektir.Protetik rehabilitasyonu için implant yaptırmak isteyen, posterior maksillada bilateral tek diş eksikliği veya parsiyel dişsizliği bulunan ve bilateral sinüs augmentasyonu gereken, 5'i bayan 12' si erkek toplam 17 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalarda bilateral sinüs augmentasyonu aynı seansta yapılmış olup, hastalardan operasyon öncesi 1. haftada ve operasyon sonrası 1. ayda akustik ses analizleri elde edilmiştir. Ses analizi için Kay Elemetrics CSL (model 4300 B) programında yer alan Multi Dimensional Voice Parameters MDVP) kullanılmıştır. Ayrıca operasyon öncesi ve sonrasında, sinüs hacimlerinde meydana gelişen değişim dental volumetrik tomografi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to evaluate relationships between sinusoidal volume changes and voice quality in posterior maxillary implant cases caused by volume increase in maxiller sinus and in bilateral sinus lifting cases.For this study, a total number of 17 patients (5 female and 12 male) that decided to receive dental implant treatment and in need of bilateral sinus augmentation were recruited and all of them were suffering from either maxillary bilateral single-tooth loss or partial edentulous. Bilateral sinus augmentation was applied to patients in one single session and acoustical sound analyses were performed one week before and a month after the operation. For sound analysis, Multi Dimensional Voice Parameters (MDVP) from Kay Elemetrics CSL (model 4300 B) programme, were used. In addition to this, before and after the operation, volume changes in sinuses were recorded by using dental volumetric tomography.