Lokalize dişeti çekilmelerinin tedavisinde verici bölgenin serbest dişeti grefti ile örtüldüğü yana kaydırılan flap ile subepitelyal bağ dokusu grefti operasyonlarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
The Comparison of the lateral sliding flap with the free gingival graft and the subepithelial connective tissue graft operations for the treatment of the localized gingival recessions
- Tez No: 91897
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EFEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
7. Özet Bu çalışma,“verici bölgenin serbest dişeti grefti ile örtüldüğü yana kaydırılan flap”(YKF+SDG) ve“subepitelyal bağ dokusu grefti”(SBG) tekniğinin lokalize dişeti çekilmelerinin tedavisindeki etkinliğini istatistiksel olarak incelemek ve karşılaştırmak amacı ile planlanmıştır. Lokalize dişeti çekilmesi bulunan 34 hastadaki (ortalama yaş 29.2 ± 8.05) 40 diş çalışmaya dahil edilmiştir. İlk 20 defekt YKF+SDG tekniği ile tedavi edilmiş, daha sonraki 20 defekte ise SBG uygulanmıştır. Klinik ölçümler, operasyondan önce ve operasyondan sonraki 6 ay boyunca ayda bir kere yapılmıştır. Klinikte kaydedilen ölçümler; 1) Plak indeksi; 2) Gingival indeks; 3) Sondalama derinliği; 4) Klinik ataşman seviyesi; 5) Keratinize dişeti dikey boyutu; 6)Dikey çekilme; 7) Yatay çekilme ve 8) Kemik seviyesi' dir. Klinik ölçümler ile karşılaştırmak ve operasyon bölgesinde elde edilen dişeti kalınlığını ölçmek amacı ile dişeti çekilmesi olan bölgeden elde edilen alçı modeller üzerinde de ölçümler yapılmıştır. Her iki tedavi yöntemi benzer kök yüzeyi örtülmesi (=%89) ve tam örtülme (%60) oranları ile sonuçlanmıştır. Kök yüzeyi örtme etkinliği açısından her iki teknik arasında bir fark bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
8. Summary The present study was designed to statistically analyse and compare the changes that occur on the recipient and on the donor teeth after performing the“lateral sliding flap with the free gingival graft”(LSF+FGG) technique and the“subepithelial connective tissue graft”(SCTG) technique. A total of 34 patients (mean age 29.2 ± 8.05) with 40 teeth having localised gingival recessions were selected for this study. The first 20 recessions were treated with the LSF+FGG technique and the next 20 teeth with localised recessions were selected to perform the SCTG operation. Clinical measurements were taken prior to surgery and once a month during six month after the surgery. The following measurements were recorded: 1) Plaque index; 2) Gingival index; 3) Probing depth; 4) Clinical attachment level; 5) Vertical heigth of keratinized gingiva; 6) Vertical recession; 7)Horizontal recession; 8) Bone level. Plaster models of the recession sites were also taken to verify the clinical measurements and to measure the thickness of the gingiva on the involved teeth. Both treatment modalities resulted in similar root coverage (=%89) and total coverage (%60). There was no significant difference between the two methods in their effectiveness to cover denuded root surfaces (p>0.05).