Doğal olarak aflatoksinler ile kontamine olmuş yemlere maya otolizatı ilavesinin yumurta tavukları üzerine etkileri
Effects of yeast autolysate supplementation to naturally contaminated diets with aflatoxins on laying hens
- Tez No: 282237
- Danışmanlar: PROF. DR. SAKİNE YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Yumurta tavuğu kullanılarak gerçekleştirilen bu araştırmada, maya otolizatının (MO) (Saccharomyces cerevisiae) aflatoksin B1 (AFB1) ile kontamine mısır içeren yemlerde toksin bağlayıcı olarak kullanıldığında ve kullanılmadığında AFB1'in yumurtaya geçiş oranlarının tespiti, karaciğer, böbrek ve taşlıkta birikimi, performans özellikleri, yumurta kalitesi, kan parametreleri ve immunite üzerine olan etkilerini belirlemek için yapılmıştır.Araştırmada toplam 120 adet 72 haftalık Hy-Line Brown yumurta tavuğu kullanılmıştır. Araştırmada her biri 10 tavuktan oluşan 12 grup düzenlenmiştir. Her bir grup 2 tavuk içeren 5 alt gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu rasyonları sırasıyla %0, 0.1 ve 0.2 düzeylerinde maya otolizatı (Saccharomyces cerevisiae, InteWall) içerecek şekilde düzenlenmiştir. Araştırmadaki deneme grupları sırasıyla 20, 50 ve 100 µg/kg AFB1 içerecek şekilde düzenlenmiştir. Her düzeydeki toksin grubu için sırasıyla rasyonlarına %0, 0.1, 0.2 düzeylerinde maya otolizatı ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of using naturally contaminated diets with aflatoxins with or without yeast autolysate supplementation on the carryover of AFB1 to egg, the residue in liver, kidney and gizzard, performance characteristics, egg quality, some blood parameters and immunity in laying hens.A total of 120 Hy-Line Brown layers, 72 weeks of age, were allocated to 12 groups containing 10 hen. Each group was divided into 5 replicates of 2 hens each. Control diets were formulated to contain 0, 0.1 and 0.2% yeast autolysate (Saccharomyces cerevisiae, InteWall). Treatment groups were designed to contain 20, 50 and 100 µg/kg AFB1. Diets of each toxin group were supplemented with 0, 0.1 and 0.2% yeast autolysate.