Corpus Callosum ve Glandula Pinealis'in arteryel vaskülarizasyonu
Arterial vascularization of the corpus callosum and pineal gland
  1. Tez No: 282238
  2. Yazar: GÖKMEN KAHİLOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. TUNA KARAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Corpus callosum ve glandula pinealis'in arteryel beslenmesi günümüzde halen üzerinde tartışmaların olduğu bir konudur. Çalışmamızda bu anatomik yapıların arteryel beslenme yapısını ayrıntıları ile ortaya koymaya çalıştık. Bu çalışma için rutin otopsilerden elde edilen 30 taze insan beyni (60 hemisfer) kullanılmıştır. Beyin damarları lateks ile doldurulduktan sonra %10'luk formaldehit ile tespit edilmiştir. İnceleme sırasında corpus callosum ve glandula pinealis'i besleyen dalların çıkış yerleri, çapları, besledikleri alanlar ve varyasyonları incelenmiştir. Corpus callosum'un anterior kısmını oluşturan rostrum, genu ve truncus, anterior sirkülasyon tarafından beslenmektedir. Bu bölgelerden sorumlu arter dalları, başta kısa kallozal arter, rekurren singulokallozal arter, median kallozal arter olduğu görülmüştür. Corpus callosum'un splenium kısmının vaskülarizasyonu anterior sirkülasyondan gelen anterior perikallozal arter (%40) ve posterior perikallozal arter (%88) ile aksesuar posterior perikallozal arter (%50) tarafından sağlandığı görülmüştür. Glandula pinealis'in beslenmesinde temel arter grubu lateral pineal arter olduğu gözlendi. Bu arter grubunun posterior sirkülasyondan köken aldığı izlenmiştir. Corpus pineale'yi besleyen diğer arterlerden medial pineal arter, posterior sirkülasyondan, rostral pineal arter ise, ağırlıklı olarak anterior sirkülasyondan köken aldığı görülmüştür. Posteromedial koroidal arter,glandula pinealis'e giden dallarda daha belirgin olmak üzere, splenium corporis callosi'nin beslenmesinde önemli rol oynadığı görülmüştür. Corpus callosum ve glandula pinealis'in beslenmesi ile ilgili daha önce üzerinde tartışmalar ve eksikliklerin olduğu durumlar göz önünde bulundurularak, bu yapıların ayrıntılı ve kapsamlı arteryel beslenmesi ortaya konulmuştur. Beslenme paternleri az ya da çok her beyinde birbirinden farklı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The arterial vascularization of the corpus callosum and pineal gland is still a dabatable subject. The study aims to provide detailed information about the arterial vascularization of the corpus callosum and corpus pineale. Thirty adult human brains (60 hemispheres) were obtained in routine autopsies. Cerebral arteries were separately cannulated and injected with latex. Then, the brains were fixed in formaldehyde. The dissections were carried out using a surgical microscope. The diameter of the branches of the supplying corpus callosum and glandula pinealis at their origin, vascularization areas of the branches and the variation of the arteries were investigated.The anterior part of corpus callosum that rostrum, genu end truncus were supplied by the anterior circulation. These branches were main arteries; short callosal artery, cingulocallosal arter, long callosal artery, recurren cingulocallosal artery and median callosal artery. The splenium was supplied by the anterior pericallosal artery (40%) from anterior circulation, and posterior pericallosal artery (88%) and accessory posterior pericallosal artery (50%) from posterior circulation. The main artery of the glandula pinealis was lateral pineal artery and it was originated from posterior circulation. The other arteries were medial pineal artery from posterior circulation and rostral pineal artery from anterior circulation. Posteromedial choroidal artery was important artery which were gave branches to the splenium and especially to the glandula pinealis. The arterial supplying of corpus callosum and glandula pinealis are studied comprehensiveley considering the debate and inadequacy of studies about this issue in the literature. In each hemisphere, more or less, the vascularization pattern of corpus callosum and corpus pineale is different.