HLA-G genindeki 3'UTR polimorfizminin infertil kadınlarda incelenmesi
The investigation of the 3?UTR polymorphism of the HLA-G gene on infertile women
- Tez No: 282241
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
HLA-G, doğal öldürücü hücreler ile ilişkili immun yanıtta görev alan bir HLA klas1 antijenidir. Düşük polimorfik özelliği, sınırlı doku dağılımı, kısmı ifadelenme ve immün toleransa yol açan biyolojik özellikleriyle diğer klas1 moleküllerinden farklılık gösterir. HLA-G ilk olarak uterin doğal öldürücü hücrelerindeki inhibitör reseptörler için ligand olarak tanımlanmış ve maternal-fetal toleransta katkısı olduğu düşünülmüştür. HLA-G ekspresyonundaki azalma ile tekrarlayan kendinden düşük ve preeklampsi gibi hamilelik bozuklukların birlikteliği, HLA-G'nin maternal-fetal toleransta anahtar tolerojenik molekül olduğunu göstermiştir. HLA-G geninin 3' kodlama yapmayan bölgesinde bulunan 14 bç'lik delesyon-insersiyon polimorfizmi, mRNA düzeyini ve kararlılığını dolayısıyla çözünebilir HLA-G düzeyini etkilemektedir. Çalışmamızda HLA-G geninde 3'UTR'deki del/ins polimorfizminin, ülkemiz kadınlarında infertiliteye yatkınlık yapan genetik faktörlerden biri olup olmadığını araştırdık.14 bç'lik delesyon?insersiyon polimorfizmini belirlemek için ilgili bölge PCR yöntemiyle çoğaltılmış ve PAGE yapılarak bant büyüklükleri karşılaştırılmıştır.HLA-G genindeki ins/del polimorfizmi 123 infertil ve 91 fertil olmak üzere toplam 214 kadında incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalar, toplam infertil hastalar (n1=123) ve açıklanamayan infertil hastalardan (n2=65) oluşturuldu. Kontrol grubu, fertil kadınlardan (n3=91) oluşturuldu.HLA-G geninde tanımlanmış olan 14 bç'lik delesyon polimorfizminin her bir grup için dağılımları tespit edilerek değerlendirilmiştir. Homozigot yapıda delesyon, heterozigot yapıda delesyon ve hiç delesyon bulunmaması durumlarına ait sıklıklar bakımından gruplar arasında oransal olarak farklılıklar gözlenmesine rağmen istatistiksel olarak anlamlı fark saptanamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
HLA-G is a Class I antigen involved in the immune response related with the natural killer cells. It shows differences from the rest of the Class 1 molecules due to its low polymorphism, limited tissue distribution, partial expression and the biological properties providing immune tolerance. At first, HLA-G was defined as a ligand for the inhibitory receptors of uterine natural killer cells and thought to have a contribution in maternal-fetal tolerance. The reduction seen in the expression of HLA-G coupled with the pregnancy defects like recurrent spontaneous abortion and preeclampsia suggests that HLA-G can be a key tolerogenic molecule in maternal-fetal tolerance.The 14 bp deletion-insertion polymorphism of HLA-G gene on 3? untranslated region affects mRNA level and stability, and thus it affects the soluble HLA-G level. In this study, we investigated whether this deletion-insertion polymorphism on the 3? untranslated region of the HLA-G gene is a genetic factor on women infertility in Turkey. In order to detect 14 bp deletion-insertion polymorphism, related region was multiplied by PCR method, compared bands size by PAGE.The ins/del polymorphism on HLA-G gene was investigated on 214 women, as 123 infertile and 91 fertile. Patients, attending this study were composed of total infertile patients (n1=123), unexplained infertile patients (n2=65). Control group was generated from the fertile women (n3=91).The defined 14 bp deletion polymorphism on HLA-G gene was evaluated for groups. Although there were differences between frequency of homozygote deletion, heterozygote deletion and non deleted conditions, no statistically significant difference was found (p>0.05).