Gebelik kaybı ile Apolipoprotein E polimorfizminin ilişkisinin değerlendirilmesi
Relationship between recurrent pregnancy losses and Apolipoprotein E polymorphism
- Tez No: 282249
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BAŞAR TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Spontan abortus gebeliğin en sık görülen komplikasyonlarındandır. Tekrarlayan düşükler tüm kadınların %1'ini etkileyen endişe verici bir durumdur ve tekrarlayan düşüklerin etyolojisinde birçok faktör rol almaktadır. Gebelikte lipid metabolizmasında önemli bir rolü olan Apolipoprotein E' nin trombofili üzerindeki etkisi bilinmektedir. Bu çalışmaya Ocak 2010 ? Ocak 2011 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na tekrarlayan düşük şikayeti ile başvuran, artarda 2 ve üzerinde düşük yapmış, yaşayan çocuğu bulunmayan tekrarlayan gebelik kaybı tanıları ile izlenen hastalar dahil edildi. Çalışmaya hasta grubundan 37 ve kontrol grubundan 37 hasta alındı. Gebelik kaybı haftası ortalama 8.3 ± 0.32 ( 5-18) olarak değerlendirildi. Yaş ortalamalarına bakıldığında hasta grubunun yaş ortalaması 32 ± 0.78 olarak değerlendirilirken kontrol grubunda bu 33.7 ± 0.7 olarak saptandı ve gruplar arasında istatistiki olarak anlamlı fark yoktu ( p>0.05). Çalışmaya alınan kişiler arasında hasta grubunda 58 (78.3 %) Apo E3, 12 (16.3 %) Apo E4 ve 4 (5.4 %) Apo E2 alleli varlığı saptanırken kontrol grubunda 52 (70.2 %) Apo E3, 14 (19 %) Apo E4 ve 8 (10.8 %) Apo E2 varlığı saptandı. Her iki grupta da en sık Apo E3 alleli görülürken en nadir olarakta Apo E2 alleli varlığı saptandı. Her iki grup arasında apolipoprotein allellerinin dağılımı açısından istatistiki anlamlı fark saptanmadı. Apo E2 hasta grubunda yarı yarıya daha az görülüyor olmasına rağmen bu fark istatistiki olarak anlamlı değildi. Mevcut verilerle Apolipoprotein E'nin tekrarlayan gebelik kayıplarıyla belirgin bir birlikteliği saptanmamıştı. Bu bilgiler ışığında tekrarlayan gebelik kaybı olan hastalarda Apolipoprotein E gen polimorfizmini araştırmanın yeri olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The most frequent seen complication of pregnancy is spontenous abortion. Recurrent pregnancy losses are affecting %1 of women and there are many factros playing part. During pregnancy, Apolipoprotein E, has an important role in lipid metabolism but it?s role in trombophilia is understood yet. In this study, the patients who have the diognosis of recurrent prenancy loss, two or more consecutive abortions and don?t have any live born, are included. Patients who have consulted with this diagnosis, between January 2010 and January 2011 to Eskişehir Osmangazi University, Medical School, Obstetrics and Gynecology Department are included. We got 37 patients and 37 healty women for control group. The mean pregnancy loss week was 8.3 ± 0.32 (5-18). The mean age for patient group was 32 ± 0.78 and 33.7 ± 0.7 was for control group and there was no statictically significant difference ( p>0.05). In patient group 58 (78.3 %) were positive for Apo E3, 12 (16.3 %) were positive for Apo E4, 4 (5.4 %) were positive for Apo E2; in control group 52 (70.2 %) were positive for Apo E3, 14 (19 %) were positive for Apo E4 and 8 (10.8 %) were positive for Apo E2. Apo E3 was the most frequent gene and Apo E2 was the most rare gene in both groups. There was no statistically significant difference for gene polymorphism in both groups. Apo E2 was seen in patient group 50% less than control group but this was not statistically significant. According to our data there is no significant relationship between recurrent pregnancy loss and Apolipoprotein E gene polymorphism. Our findings shows that there is no need to study Apolipoprotein E gene polymorphism in recurrent pregnancy loss.