Gebelik kaybı yaşayan kadınlarda yas sürecinin öfke ve öfke ifade tarzları ile başa çıkma stratejileri arasındaki ilişki
The relationship between anger and coping anger expression styles of the mourning process in women with a loss of pregnancy
- Tez No: 830076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN ERTEKİN PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ölü doğum, düşük yapma veya yeni doğan ölümü nedeniyle bir bebeğin kaybı travmatik yaşam olayı olarak kabul edilmektedir. Araştırma, gebelik kaybı yaşayan kadınlarda yas sürecinin öfke ve öfke ifade tarzları ile başa çıkma stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı türdeki araştırmanın örneklemini 01 Haziran 2022-30 Mayıs 2023 tarihleri arasında Sivas Numune Hastanesi Gebe ve Jinekoloji Servisi'ne yatışı yapılan, araştırmaya alınma kriterlerini sağlayan 260 kadın oluşturmuştur. Gebelik kaybı yaşayan kadınlar ile Gebe ve Jinekoloji Servisi'nde kayıp sonrası 24 saat içerisinde birinci görüşme, bir ay sonra da Kadın Doğum Polikliniği'nde ikinci görüşme yapılmıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Perinatal Yas Ölçeği (Kısa Sürüm), Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Stratejileri Ölçeği ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The loss of a baby due to stillbirth, miscarriage or newborn death is considered as a traumatic life event. The research is planned to examine the relationship between anger and anger expression styles of the grieving process and coping strategies of women who experienced pregnancy loss. The samples of the descriptive study consisted of 260 women who were admitted to Sivas Numune Hospital Pregnancy and Gynecology Service between 01 June 2022 and 30 May 2023 and met the criteria for inclusion in the study. The first interview was held with the women who experienced pregnancy loss within 24 hours after the loss in the Pregnancy and Gynecology Service, and the second interview was held in the Obstetrics and Gynecology Clinic one month later. Data were collected via Personal Information Form, Perinatal Grief Scale (Short Version), Trait Anger and Anger Expression Style Scale, and Strategies for Coping with Stress Scale.