Fenilefrin ile kasılan izole tavşan aortası üzerine levodropropizin'in etkisi ve bunun kalsiyum ile ilişkisi
Effect of levodropropizin on isolated rabbit aorta contracted with phenylephrine and its relationship with calcium
- Tez No: 282254
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmanın amacı, tedavide antitusif olarak kullanılan levodropropizinin kalsiyum kanalları ile olan ilişkisini ve antitusif etkinin oluşumundaki temel mekanizmaların yanında bu etkiye kalsiyum iyonunun katkısını göstermektir.İzole tavşan torasik aortasında yapılan bu in vitro çalışmada, levodropropizinin kalsiyum iyonu ile olan ilişkisini belirlemek amacıyla, kalsiyumsuz ortamda fenilefrine bağlı kasılma, kümülatif konsantrasyonda ilave edilen kalsiyum ile (doza bağımlı bir şekilde arttı (p0,05).Tedavide antitusif amaçla kullanılan levodropropizin adlı etken maddenin, bu dokudaki kalsiyum kanallarını bloke ederek ekstraselüler Ca2+ girişini inhibe ettiği gösterilmiştir. Yaptığımız bu çalışmanın, bu ilacın antitusif etki mekanizmasının aydınlatılmasına katkı sağlayarak daha ileriki çalışmalara öncülük edebileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between calcium channels and levodropropizine which is used as antitussive agent and in addition, the basic mechanisms of formation of antitussive effect and contribution of calcium ions to this effect.In this in vitro study performed on isolated rabbit thoracic aorta, calcium ion-free environment due to contraction of phenylephrine, cumulative addition of calcium ion concentration increased with the dose-dependent manner in order to determine the relationship between levodropropizine and calcium ion. The maximum response occurred with the addition of calcium, was inhibited 51% ± 5.56 in the presence of levodropropizin.The other part of the study, in medium containing normal Krebs solution, phenylephrine-induced contractions of the tissue inhibited by applying of the cumulative concentration of levodropropizine and diltiazem, respectively the rate of 95.96% ± 3.12 and 78.28% ± 6.78. IC50 values of relaxations occurred by using of antagonists were respectively 8.03x106-±0.04 M and 3.2x105±0.04 M, the difference was not statistically significant by comparing the inhibitory forces (p>0.05).It is shown that Levodropropizin which is an active ingredient used for antitussive affect in treatment inhibits extracellular calcium entry by blocking the calcium channels. We think this study would lead further studies which clarify the mechanism of antitussive effect of this drug.