Isparta yöresindeki meme kanseri vakalarında sitogenetik bulgular
Cytogenetic finding of breast cancer cases around the province of isparta
  1. Tez No: 282253
  2. Yazar: DİLEK AŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Meme tümörünün hikayesinin anlaşılmasında, gelişiminin engellenmesinde ve tedavisinde genetik değişiklikler ve bunların biyolojik sonuçları kritik öneme sahiptir. Meme karsinomlu hastaların periferal kan lenfositlerinde yapılan sitogenetik analizler hastalığın karakteristiğinin belirlenmesinde kullanışlı bir test olarak kabul edilmektedir.Bu çalışmanın amacı meme kanseri teşhisi konmuş hastalarda ve bu hastaların sağlıklı birinci derece yakınlarında KKD ve MN sıklığını belirlemektedir.Çalışmamızda yeni tanı konulmuş, tedaviye başlanmamış ve cerrahi uygulanmamış meme kanseri tanısı alan 30 kadın hasta, bu hastaların 22 sağlıklı birinci derece yakını ve 20 kontrol grubu olmak üzere 72 kadın olgunun periferal kan lenfositlerinde KKD ve MN sıklığı açısından değerlendirme yapıldı.KKD analizinde hasta grubunun hücre başına düşen ortalama KKD sıklığı 10,84±0,40 iken, birinci derece yakınlarda 7,45±0,54 ve kontrol grubunda 5,94±0,20 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The genetic changes and their biological results are important to understand the breast tumours history, to prevent its further development and its treatment. The cytogenetic analysis of the peripheral blood lymphocytes of the patients diagnosed with breast carcinoma is a useful method to determine the characteristics of the disease.The aim of this study is to research the sister chromatid exchange and micronucleus rates in the patients diagnosed to have breast cancer and their first-degree relatives.There were 72 subjects in total to research the sister chromatid exchange and micronucleus rates at the peripheral blood lymphocyte. There were 30 female patients who are diagnosed to have breast cancer and are not treated or had any kind of operations, 22 female family members of these patients and 20 females who are the control group. The sister chromatid exchange rate analysis results suggest that the mean sister chromatid exchange rate for a cell in patients is calculated as 10,84±0,40, the same rate in the family members calculated as 7,45±0,54 and in the control group, it is calculated as 5,94±0,20.