Farklı iskeletsel büyüme ve gelişim dönemindeki Sınıf III anomalili çocuklarda hızlı üst çene genişletme aygıtı ile yüz maskesi kullanımının yumuşak doku profili üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of rapid maxillary expansion and face mask therapy on soft tissue profile in children with Class III malocclusion in different periods of skeletal growth and development
  1. Tez No: 282266
  2. Yazar: FATMA SELEN ÖZZEYBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TÜRKKAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı iskeletsel büyüme ve gelişim dönemindeki Sınıf III anomalili çocuklarda hızlı üst çene genişletme aygıtı ile yüz maskesi kullanımının yumuşak doku profili üzerine etkilerinin incelenmesidir.Çalışmaya, maksiller retrognati kaynaklı iskeletsel Sınıf III maloklüzyona sahip 45 birey dahil edildi. Bireyler iskeletsel gelişim dönemlerine göre pubertal atılım öncesi, pubertal atılım, pubertal atılım sonrası olmak üzere üç grupta incelendi. Kronolojik yaş ortalamaları 1.grupta 9,47 ± 1.24; 2.grupta 11,80 ± 1.44; 3.grupta 13,35 ± 1.81 yıldır. Tedavi süreleri, 1.grupta 7.13±1.32; 2.grupta 9.17±2.97; 3.grupta ortalama 7.69±1.08 aydır. Çalışmamızın materyalini, tedavi öncesi ve sonrası alınmış toplam 90 adet lateral sefalometrik ve el-bilek radyografileri oluşturmaktadır. İstatistik metod olarak, sefalometrik ölçümlerden elde edilen verilere faktöriyel düzende tekrarlanan ölçümlü varyans analizi tekniği uygulanmıştır.Araştırmamızın sonuçlarına göre, her üç gelişim döneminde de maksillada ileri yönde yer değiştirme ve mandibulada saat yönünde rotasyon meydana gelmiştir. Sagittal ve vertikal yönde, iskeletsel ve yumuşak doku ölçümlerinde önemli değişiklikler gözlenmiştir. Maksilla ve etrafındaki yumuşak dokularda ileri yönde anlamlı hareket izlenirken, mandibula ve etrafındaki yumuşak dokularda aşağı ve arka yönde rotasyon izlenmiştir. Yumuşak doku değişiklikleri üst dudak ve yumuşak doku çene ucunda daha belirgindir. Yumuşak doku profili tüm tedavi gruplarında önemli derecede iyileşme göstermiştir.Sonuç olarak, pubertal atılım öncesi ve pubertal atılım gruplarında yüz maskesi ile birlikte hızlı üst çene genişletme tedavisi yumuşak doku profili üzerine daha etkili olmasına rağmen pubertal atılım sonrası döneminde de uygun bir tedavi seçeneği olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was; to observe the effects of rapid maxillary expansion and face mask therapy on soft tissue profile in children with class III malocclusion in different periods of skeletal growth and development.Study consisted of 45 subjects with skeletal Class III malocclusion characterized by maxillary retrognathism. Subjects were divided in three groups as prepubertal, pubertal and postpubertal according to their skeletal development period. The mean chronological ages for 1. group was 9.47 ± 1.24; 11,80 ± 1.44 for 2. group; 13,35 ± 1.81 years for 3. group. The mean treatment period for 1. group was 7.13±1.32; 9.17±2.97 for 2. group; 7.69±1.08 months for 3. group. The material consisted of pretreatment and posttreatment 90 lateral cephalometric and hand-wrist radiographs. The cephalometric values of the study were investigated by the Repeated Measurement ANOVA statistical method.The results of this study showed that, forward displacement of the maxilla and clockwise rotation of the mandible occurred in all treatment groups. Important changes were observed from the measurements of skeletal and soft tissue on sagittal and vertical directions. Maxilla and surrounding soft tissues showed significant anterior movement, whereas the mandible and surrounding soft tissues showed a backward and downward rotation. Soft tissue changes were more marked in the upper lip and soft tissue pogonion. The soft tissue profiles improved significantly in all treatment groups.It was concluded that, Although rapid maxillary expansion and face mask therapy may be most effective on soft tissue profile in both prepubertal and pubertal period, it can provide a viable option for postpubertal period.