Reçellere katılan benzoik asit miktarının spektrofotometrik tayini
  1. Tez No: 45534
  2. Yazar: ÜMİT ÖZBAY (EKER)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAHSİN UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
11 REÇELLERE KATILAN BENZOİK ASİT MİKTARININ SPEKTROSKOPİK YÖNTEMLE TAYİNİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA (Yüksek Lisans Tezi) Ümit ÖZBAY EKER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1995 OZ Bu çalışmada, gıda katkı maddelerinden benzoik asidin, piyasadaki çeşitli reçellerde miktarı tayin edilmiştir. Bu amaçla, katkısız olarak hazırlatılan reçel örneklerine belli oranlarda benzoik asit eklenmiş ve deneysel kesimde anlatılan yöntemle özütlenerek, spektrofotometrik tayini yapılmıştır. Bu verilerden çıkılarak standart grafikler hazırlandıktan sonra, benzoik asit içeriği bilinmeyen reçellerdeki asidin miktarı yine spektroskopik olarak saptanmıştır. Bu yöntemle, piyasadan toplanan 40 çeşil reçel incelenmiştir. Bütün reçellerde benzoik asit miktarı Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği'nin izin verdiği değerler içinde bulunmuştur. Ancak, bazı reçellerde asit miktarının üst sınıra yakın olduğu görülmüştür. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 405.02.01 Benzoik asit, Gıda Katkı Maddeleri 47 Prof. Dr. Tahsin UYAR
Özet (Çeviri)
Ill DETERMINATION OF THE AMOUNT OF BENZOIC ACID ADDED TO JAMS BY SPECTROSCOPIC METHOD (M.Sc. Thesis) Ümit ÖZBAY EKER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1995 ABSTRACT In this work, the amount of benzoic acid which is an additive for food stuffs was determined in variou jams sold in marhets. For this purpose, the known amounts of benzoic acid were added to jam samples having no additiver. After extraction of the samples by the method given in experimental section, the extracts were analysed spectrophotometrically. The standart graphics were drawn using the data obtained. The amounts of benzoic acid. In various jams were determined spectroscopically by making use of the standart graphics. 40 jam samples were examined by this method. The amounts of benzoic acid found in all of jams are convenient in accordance with act of Food Regulations. Science kode Key words Total number of pages Superviser 405.02.01 Benzoic Acid, Food Additives 47 Prof.Dr. Tahsin UYAR