Dokosaheksaenoik asidin bilirubin nörotoksisitesini önlemede proflaktik etkisi
The protective effect of docosahexaenoic acid on the bilirubin neurotoxicity
- Tez No: 282290
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZMERT MA. ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yenidoğan bakımındaki son gelişmelere rağmen bilirubine bağlı santral sinir sistemi hasarı önemli bir problem olma özelliğini korumaktadır. Bilirubinin neden olduğu toksisite birden fazla mekanizma ile ortaya çıkar ve bu mekanizmaların çoğu oksidatif stresin bir sonucudur. Dokosaheksaenoik asidin (DHA) oksidatif strese ve apoptozise karşı nöroprotektif etkisi olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada DHA'nın bilirübinin nörotoksisitesini önleyici etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır.Çalışmamızda bir günlük Wistar Albino ratlardan modifiye Cole ve De Vellis yöntemi ile elde edilen astrosit hücre kültürü kullanıldı. Kontrol, bilirubin, DHA ve DHA+bilirubin şeklinde dört grup oluşturuldu. Astrosit hücre kültürlerinde bilirubin farklı konsantrasyonlarda uygulandığında hücrelerin %50'sinin canlılığını kaybettiği değer 10 µM olarak saptandı. Farklı konsantrasyonlarda uygulanan DHA için astrosit hücre ölümüne yol açan bir etki görülmediği gibi hücre canlılığını arttıran en etkin doz 5 µM olarak bulundu. Astrosit hücre kültürüne 5 µM DHA eklendikten dört saat sonra 10 µM bilirubin eklendi ve 72 saat inkübe edildi. DHA'nın bilirubinin oluşturduğu nörotoksisiteye karşı etkisi hücre canlılığı, apoptozis ve antioksidan enzimlerden süperoksit dizmutaz (SOD), katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidaz (GPx) enzim aktiviteleri ölçülerek değerlendirildi.Çalışmamızda bilirubinin konsantrasyona bağlı olarak astrosit hücre canlılığını 4 µM'ün altında arttırdığı, üstünde ise azalttığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Despite recent improvements in neonatal care the central nervous system damage due to bilirubin is still being an important problem. Toxicity caused by bilirubin occurs more than one mechanism and most of these mechanisms are a result of oxidative stress. Docosahexaenoic acid (DHA) is known to be neuroprotective effects against oxidative stress and apoptosis. This study aimed to evaluate the effect of DHA prevents bilirubin neurotoxicity.Our study, astrocytes in cell culture obtained from 1-day-old Wistar albino rats by the modified method of Cole and De Vellis were used. Control, bilirubin, DHA and DHA+bilirubin group were applied to four groups. Astrocyte cell cultures with different concentrations of bilirubin is applied, %50 of the cells had lost viability value was 10 µM. Such as applied in different concentrations of DHA leads to an effect wasn?t seen in astrocyte cell death, the most effective dose was found to increase cell viability in 5 ?M. DHA in 5 ?M added to the cell culture of astrocytes for four hours after than 10 ?M bilirubin added, afterward all these were incubated for 72 hours. The effect of DHA against bilirubin neurotoxicity was assessed by measuring of cell viability, apoptosis and antioxidant enzymes superoxide dizmutaz (SOD), catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GPx) enzyme activities.In our study, bilirubin increases astrocyte cell viability under 4 ?M and decreases over it, depending on the bilirubin concentration.