Ölçme ve değerlendirme gelişim programının beden eğitimi öğretmen adayları ve ders verdikleri öğrencilerinin ölçme ve değerlendirmeye ilişkin algı düzeylerine etkisi
The impact of measurement and evaluation development program on preservice physical education teachers? and their students? perception levels related to measurement and evaluation
  1. Tez No: 282293
  2. Yazar: YUNUS ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GIYASETTİN DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu araştırmanın ilk amacı, Ölçme ve Değerlendirme Gelişim Programı (ÖDGP)'nın, beden eğitimi öğretmen adaylarının (BEÖA) beden eğitimi dersinde alternatif ölçme ve değerlendirmeye ilişkin genel algıları, yeterlik algıları ve eğitimde ölçme ve değerlendirmeye ilişkin yeterlik algıları üzerine etkisini incelemektir. Araştırmanın ikinci amacı, BEÖA'lar tarafından alternatif ölçme ve değerlendirme araçları kullanılarak işlenen beden eğitimi derslerinin, derse katılan öğrencilerin beden eğitimi dersinde ölçme ve değerlendirmeye ilişkin algıları üzerine etkisini belirlemektir. Araştırma grubunu 26 BEÖA ( Yaş= 23.26±1.21) ve BEÖA'ların alan uygulaması yaptıkları okullardaki öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deney deseni kullanılmıştır. Araştırma grubunda yer BEÖA'lar, deney (n= 13) ve kontrol (n= 13) olmak üzere rastgele iki gruba atanmışlardır. Deney ve kontrol gruplarında yer alan BEÖA'lara ön test olarak, Beden Eğitimi Öğretmen Adayları İçin Alternatif Ölçme ve Değerlendirmeye İlişkin Algı Ölçeği (BEAÖDAÖ), Beden Eğitimi Dersi Ölçme ve Değerlendirme Yeterlik Algısı Ölçeği (BEÖDYAÖ), Öğretmen Adayları İçin Ölçme ve Değerlendirme Genel Yeterlik Algısı Ölçeği (ÖDGYAÖ) ve Ölçme ve Değerlendirme Kavram Testi (ÖDKT) uygulanmıştır. ÖDKT, BEÖDYAÖ ve ÖDGYAÖ ön test puanlarına göre gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur (p > .05). Daha sonra, deney grubu sekiz haftalık ÖDGP ve üç haftalık alan uygulamasına katılmıştır. ÖDGP sürecinde deney grubu eğitimde ölçme ve değerlendirme ile beden eğitimi dersinde alternatif ölçme ve değerlendirme seminerlerine katılmış; alan uygulaması yaptıkları okullarda alternatif ölçme ve değerlendirme araçlarını kullanarak üç örnek ders işlemişlerdir. ÖDGP sonunda, deney ve kontrol gruplarına son test olarak BEAÖDAÖ, BEÖDYAÖ ve ÖDGYAÖ uygulanmıştır. BEAÖDAÖ, BEÖDYAÖ ve ÖDGYAÖ'den elde edilen puanlara Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. ÖDGP öncesi ve sonrası deney grubu ve onların öğrencileri ile odak grup görüşmeleri yapılmıştır. Nitel veriler betimsel analiz yöntemiyle incelenmiş ve yorumlanmıştır. İstatistiksel sonuçlara göre ÖDGP, BEÖA'ların beden eğitimi dersinde alternatif ölçme ve değerlendirmeye ilişkin genel algıları (p< .05), yeterlik algıları (p< .05) ve eğitimde ölçme ve değerlendirmeye ilişkin yeterlik algılarında (p< .05) olumlu yönde değişime neden olan bir etkendir. Öğrencilerden elde edilen nitel verilerin betimsel analiz sonuçlarına göre, deney grubunun alternatif ölçme ve değerlendirme araçları kullanılarak işlediği örnek beden eğitimi dersleri, öğrencilerin beden eğitimi dersinde ölçme ve değerlendirmeye ilişkin algılarında olumlu yönde değişime neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study were twofold: first, to investigate the impact of Measurement and Evaluation Development Program (MEDP) on preservice physical education teachers? (PPETs) general perceptions and competency perceptions related to alternative assessment in physical education and competency perceptions related to educational measurement and evaluation; and second, to determine the impact of physical education classes conducted by PPETs using alternative assessment tools on their students? perceptions related to measurement and evaluation in physical education. The subjects were 26 PPETs ( Age= 23.26±1.21) and their students who participated physical education classes conducted by PPETs. In this research, pre-test/post-test control group experimental design was used. The PPETs were placed into either a experimental (n= 13) and a control (n= 13) group, randomly. Physical Education Alternative Assessment Perception Scale (PEAAPS), Physical Education Measurement And Evaluation Competency Perception Scale (PEMECPS), Measurement and Evaluation Common Competency Perception Scale for Prospective Teachers (MDCCPS) and Measurement and Evaluation Concept Test (MECT) were applied as pre-tests to PPETs in experimental and control groups. It was found that there were no significance differences between groups according to pre-test scores of MECT, PEMECPS and MDCCPS (p> .05). The experimental group then participated in a 8-week MEDP and a 3-week field experience. During the MEDP, PPETs participated the seminars which includes educational measurement and evaluation and alternative assessment in physical education; and conducted three sample classes using alternative assessment tools in the field experience schools. The PEAAPS, PEMECPS and MDCCPS were applied as post-tests to experimental and control groups at the end of the MEDP. Mann-Whitney U test was applied to scores which gathered from PEAAPS, PEMECPS and MDCCPS. The focus group interviews made with experimental group and their students before and after the MEDP. Qualitative data was analyzed and interpreted with descriptive analysis method. Statistical results indicate that the MEDP was effective in changing PPETs? general perceptions (p< .05) and competency perceptions (p< .05) related to alternative assessment in physical education, and competency perceptions (p< .05) related to educational measurement and evaluation, positively. According to descriptive analysis results of qualitative data, which obtained from students, indicate that sample physical education classes conducted by experimental group using alternative assessment tools was effective in changing students? perceptions related to measurement and evaluation in physical education, positively.