Türk ilaç sanayiinde çalışan yöneticilerin örgütsel bağlılık ve iş doyumularına yönelik bir araştırma
Organisational commitment and job satisfaction of managers in Turkish pharmaceutical industry
- Tez No: 282299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN YEĞENOĞLU, YRD. DOÇ. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık İşletmeciliği ve Mevzuatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, Türkiye'de bulunan ilaç firmalarında yönetici pozisyonunda görev alan kişilerin örgütsel bağlılıkları ile iş doyumlarını ölçmek ve karşılaştırarak mevcut durumu ortaya koymaktır.Giriş bölümünde iş doyumu ve örgütsel bağlılıkla ilgili kavramların açıklandığı teorik kısım bulunmaktadır. İkinci kısımda, araştırma amacı, yöntemi, hipotezler ve sınırlılıklar belirtilmiştir. Üçüncü bölümde ise araştırmaya katılan yöneticilerin örgütsel bağlılık düzeyleri, iş doyumları düzeylerine yönelik elde edilen veriler sunulmuştur. Araştırmanın dördüncü ve son bölümünde elde edilen veriler ışığında hipotez testi değerlendirmeleri tartışılmıştır. Araştırmada kullanılan ankette, Allen Mayer ?örgütsel bağlılık ölçeği? ve Mottaz ?iş doyumu? ölçeği kullanılmıştır. Değerlendirilen demografik özellikler (yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, çalışma süresi, çalışılan kurumun bağlı olduğu örgütlenme yapısı, yöneticilik unvanı, yüksek öğrenim durumu) örgütsel bağlılık ve iş doyum kriteleriyle hipotezler doğrultusunda karşılaştırılmıştır. Araştırma, web üzerinden, AİFD (Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği), İEİS (İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası) ve TİSD (Türk İlaç Sanayicileri Derneği) merkezlerinde bulunan elektronik mesaj adresi havuzundaki kişilere katılım isteği bildirilerek başlatılmış ve elektonik mesajlar üçer kez takrarlanmıştır. Ekim 2010- Şubat 2011 arasıda 4 ay süren web anketine 98 yönetici katılmıştır. Araştırma sonuçları SPSS 15,0 programı kullanılarak değişkenlerin özelliğine göre frekans dağılımı, korelasyon analizi, Mann-Whitney U testi, Kruskall-Wallis H testi ve ki kare testleri ile değerlendirilmiştir. Araştırmada, yöneticilerin örgütsel bağlılıkları ve iş doyumları arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Örgütsel bağlılık arttıkça iş doyumu artmaktadır. TİSD'e bağlı ilaç firmalarında çalışan yöneticilerin iş doyumunun farklı ve daha yüksek olduğu, istatistiksel olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to identify the relationship between organisational commitment and job satisfaction of managers who are working in Turkish pharmaceutical industry. In Introduction part theoretical frame work on organisational commitment and job satisfaction is summarized. In the second part of the thesis dissertation, the aim, the methodology, the hypothesis and the limitations of the research is declared. In the third part, results of the survey related to organisational commitment and job satisfaction of managers are presented. In the last and fourth part, the finding are discussed as conclusion. Related to the aim of the study, a survey form is developed including, Allen Mayer?s ?organisational commitment? scale and Mottaz?s ?job satisfaction? scale. In the survey form there is a part related to demographic charecteristics. Assesed demographic spesifications (age, gender, maritual situation, pharmaceutical association, managerial degree, higher academic degree) and organisational commitment and job satisafaction criteria are compared. There are 24 statements on organisational commitment. In job satisfaction there are 18 statements so as to be scored over five. The reserach is conducted via internet. The survey is adopted for web and the questionnaires are send 3 times by pharmaceutical firms assosiations (AİFD, İEİS and TİSD) to the managers in the list. The surveys were filled between October 2010 and February 2011. In this period 98 managers completed the surveys. The results are evaluated by SPSS 15,0. Mann-Whitney U test, Kruskall-Wallis H test and chi square tests are used according to the variables. According to results, there is a possitive relationship between organisational commitment and job satisfaction. When organisational commitment increases the job satisfaction degree also increses. The managers job satiasfaction is statistically different and high who works for companies which is a member of TİSD.