Farklı yapıdaki kompozit rezinlerin ve taban maddesi kullanımının kasp hareketi ve kenar sızıntısına etkilerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
Evaluation of cuspal deflection and microleakage of different types of composite resins and base material usage in vitro
- Tez No: 282300
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ÖZGÜNALTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, farklı yapıdaki dört kompozit rezin ve bir ışıkla sertleşen cam iyonomer siman (CİS) taban maddesinin, MOD kavitelerdeki kasp hareketi ve kenar sızıntısına etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 128 adet çekilmiş çürüksüz insan üst premolar dişi kullanıldı. Dişler 8 gruba ayrıldıktan sonra (n=16), standart geniş MOD kaviteler hazırlandı. Kasplar arası mesafe kaviteler hazırlanmadan önce ve sonra dijital mikrometre cihazı ile ölçüldü. Daha sonra dişler rezin modifiye CİS taban maddesi (Vitrebond) uygulanarak ve uygulanmadan, farklı kompozit rezinler (Filtek Supreme XT, Filtek P60, Filtek Silorane, Filtek Z250) ile restore edildi. Kasp hareketi restorasyonlar tamamlandıktan 5 dakika, 24 saat ve 48 saat sonra tekrar ölçüldü. 48 saat ölçümünden sonra restorasyonlara bitirme ve polisaj işlemi uygulandı. Termalsiklus işleminden sonra bazik fuksin solüsyonunda 24 saat bekletilen dişlerden kesitler alınıp kenar sızıntısı açısından incelendi. Elde edilen veriler Friedman, Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri ile istatistiksel olarak değerlendirildi. Rezin modifiye CİS taban maddesi uygulanarak ve uygulanmayarak Filtek Silorane ile restore edilen dişlerde daha az kasp hareketi gözlenmiştir (p0,05). Tüm dişlerde kasp hareketi ve kenar sızıntısı gözlenmiş fakat rezin modifiye CİS taban maddesi kullanımının kasp hareketi ve kenar sızıntısını azalttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to evaluate the effects of four different types of composite resins and a resin modified glass ionomer cement (GIC) on the cuspal deflection and microleakage of MOD cavities.One hundred twenty eight extracted human upper premolar teeth had been used in our study. After the teeth were divided into eight groups (n=16), standardized large MOD cavities were prepared. The distance between cusp tips were measured before and after cavity preperations with a digital micrometer. Then the teeth were restored with different resin composites (Filtek Supreme XT, Filtek P60, Filtek Silorane, Filtek Z250) with and without a resin modified GIC base (Vitrebond). Cuspal deflection was measured at 5 minute, 24 hour an 48 hour after completion of restorations. The restorations were finished and polished after the 48 hour measurements. Following thermocycling regime, teeth were immersed in basic fuchsin for 24 hour, then sectioned and examined for microleakage. Data were statistically analyzed with Friedman, Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests. A significant reduction in cuspal deflection was observed in Filtek Silorane restorations with and without resin modified GIC base (p0.05). All teeth showed cuspal deflection and microleakage; however placement of resin modified GIC base reduced cuspal deflection and microleakage.