Türk İlaç Sanayii'nde pazarlamada tanıtımın rolü
The role of promotion in Turkish Drug Industry
  1. Tez No: 123784
  2. Yazar: EMRAH BİLGENER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLBİN ÖZÇELİKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Türk İlaç Sanayii'nde Pazarlamada Tanıtımın Rolü Pazarlama günümüz modem yaşamında önemli bir rol oynamaktadır. Pazarlama üreticiler ve tüketiciler arasında köprü görevi görerek çeşitli ekonomik ve toplumsal faydalar sağlamaktadır. Üretilen tüm malların pazarlanabilmesi için satış tutundurma faaliyetleri kullanılmaktadır. Bu nedenle üretim ve pazarlamanın başarılı olabilmesi için satış tutundurma faaliyetlerinin üzerinde önemle durmak gerekmektedir. Tutundurma faaliyetleri, işletmenin ürettiği mal ve hizmetlerin varlığını tüketicilere duyuran, işletmenin yaşamasını ve gelişimini sağlayan bir pazarlama aracıdır. İlaç Sanayii günümüzde dünyanın en önemli sanayii dallarından bir tanesi haline gelmiştir. Ve tüm dünyada geliştirilen ilaçlar bir şekilde pazarları maktadır. Ancak, bu pazarlama faaliyetlerinin içeriği dikkat edilmesi gereken temel konudur. Bu çalışmanın amacı, Türk İlaç Sanayii'nde pazarlama faaliyetleri arasında yer alan ilaç tanıtımının sektör üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Çalışmanın materyalini İstanbul ilinde bulunan, İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası üyesi olan 37 ve sendika hizmetlerinden yararlanan 14 firma için hazırlanan 39 soruluk ve Çorum, Yozgat, Amasya, Tokat illerinde bu firmalar bünyesinde çalışan ve sayıları 190- 200 olan tıbbi mümessiller için hazırlanan 41 soruluk anket formları oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre, tıbbi mümessiller, tanıtım ile ilgili çalışmalar sonucunda ilaç satışlarının artacağını düşünmektedir ve buna bağlı olarak IMS (International Medicine Sales) verilerinde % 60-80 oranında artış olacağını beklemektedirler. Çalışmaya katılan tıbbi mümessillerin % 90' ı tanıtımda paramedikal çalışmaların etkinliğine inanmaktadır. Ve % 73'ü tanıtımda paramedikal çalışma yapmaktadır. Araştırmada verilerin değerlendirilmesi SPSS (ver. 7.5) istatistik paket programı uygulanmıştır. Firmalara gönderilen anket formlarından 11 adeti geri gönderilmiştir. Bu sayı tüm evrenin % 21.5'ini oluşturmaktadır. Bu nedenle ilaç firmalarına uygulanan anket sonuçları değerlendirmeye alınmamıştır. Tıbbi mümessillere uygulanan anketlerin ise 135 adeti değerlendirmeye alınmıştır.Anahtar Sözcükler : İlaç Tanıtımı, Pazarlama, Tanıtım, Tıbbi Mümessil, Türk İlaç Sanayii
Özet (Çeviri)
The Role of Promotion in Turkish Drug Industry In the present time, marketing has an important role in modern life. Marketing which is correlate between producers and consumers has economical and civilizational benefits. Sales promotions are using for marketing activities. Therefore, companies have to give more importance to promotion for succesfull production and marketing. Promotional activities announce all the knowledges about the companies' products and services to their consumers, also promotional activities are marketing instrument for surviving and developing the company. Nowadays, the drug industry becomes important industry among the other industries. And all arround the world drugs are saled with lots of methods. But the contents of these methods is main point that must given more importance. The purpose of this study is th role of promotion which is a part of marketing in Turkish Drug Industry. This study's material is a questionnarie with 39 question. It is applied material to 37 of which are members of Federation of Employer's Organization in Pharmaceutical Industry, 14 of which uses this services provided by the organization and the questionnarie with41 quetion applied 190-200 to sales reprezantives whose work in Çorum, Yozgat, Amasya and Tokat cities for these companies. 150In this study, SPSS (ver. 7.5) statistics software is used in order to analyze th data. 1 1 of qestionnarie are turned back from companies. This count is not enough for whole universe. Because of this, the results of questionnarie which are sent to pharmaceutical companies are not utilized. 135 of sale reprezanatives' qustionnaries are utilized. By analizing the data, sales reprezentatives think that at the end of promotional activities the drug sales increase, and with this increase the IMS datas rise up with the ratio of % 60-80. % 90 of them believe that the paramedical activities effects on drug promotion and % 73 of them sare using paramedical activities.Key Words : Drug Promotion, Marketing, Promotion, Sales Reprezantatives, Turkish Drug Industry