Farklı düzlemlerde yapılan dirençli omuz egzersizinin skapular kinematiğe etkisi
The effect of resisted shoulder exercise on scapular kinematics in different planes
- Tez No: 282312
- Danışmanlar: PROF. DR. A. AYŞE KARADUMAN, PROF. DR. GÜL BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kişiye özel dirençle yapılan omuz elevasyon egzersizi sırasında oluşabilecek skapular kinematik değişiklikler bilinmemektedir. Bu çalışma, üç farklı hareket düzleminde elastik bant ile yapılan egzersiz esnasında meydana gelen skapular hareketleri analiz etmek amacıyla planlandı. Çalışmaya omuzda yaralanma ya da ağrı hikayesi olmayan, tam eklem hareket açıklığına sahip 32 sağlıklı birey dahil edildi. 3 boyutlu skapular kinematik elektromagnetik sistem kullanılarak değerlendirildi. Kinematik kayıt sırasında abdüksiyon, fleksiyon ve scaption egzersizi dirençsiz ve dirençli olarak gerçekleştirildi. Dirençli egzersizde kişiye özel belirlenmiş şiddetteki elastik bant kullanıldı. Humerotorasik elevasyonun kaldırma ve indirme fazında 30°, 60°, 90° ve 120°'de meydana gelen skapular yukarı-aşağı doğru rotasyon, internal-eksternal rotasyon ve anterior-posterior tilt açıları analiz edildi. İstatistiksel karşılaştırmalarda Student-t test ve Mann-Whitney-U test kullanıldı. Elevasyonun farklı seviyelerinde dirençli veri grubunda skapular internal rotasyon, skapular aşağı doğru rotasyon ve skapular anterior tiltte artış gözlenirken, fleksiyonun kaldırma fazının üst seviyelerinde ise skapular yukarı doğru rotasyonda artış vardı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Scapular kinesis changes during shoulder exercise with personal selected elastic resistance have not known. This study was conducted with the aim of analyzing the scapular motions during exercise with elastic tape in three planes of motion. Thirty-two healthy subjects with no history of shoulder injury or pain and having full range of motion were included. Three-dimensional scapular kinematics was evaluated by using electromagnetic tracking system. During kinematic recording abduction, flexion and scaption exercise were done both resisted and unresisted conditions. Personal level of elastic tape was used for resisted exercise. Scapular internal-external rotation, scapular upward-downward rotation and scapular anterior-posterior tilt angles were analyzed at 30°, 60°, 90° and 120° of humerothoracic elevation and lowering. Student-t test and Mann-Whitney-U test were used for statistical comparison. There was increasing in scapular internal rotation, scapular downward rotation and scapular anterior tilt in resisted data set at various stages of elevation, however there was increasing in scapular upward rotation at high stages of elevation during resisted flexion (p0.05).