Sosyal anksiyete bozukluğu olan olgularda zihin kuramı işlevleri ve bağlanma biçemleri
Theory of mind functions and attachment styles in social anxiety disorder
  1. Tez No: 282326
  2. Yazar: İLKER KÜÇÜKPARLAK
  3. Danışmanlar: DR. EJDER AKGÜN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Sosyal Anksiyete Bozukluğu (SAB) utanç duyulabilecek toplumsal durumlardan korku ve toplum önünde konuşma ve yabancılarla iletişim gibi alanlardan kaçınma ile karakterize bir anksiyete bozukluğudur. SAB'nin klinik fenomenolojisi; hastaların, diğerlerinin kendisini reddedeceğine yönelik kaygıları nedeniyle bağlanma biçemi ve diğerlerinin gözünde küçük duruma düşmekten kaygıları nedeniyle Zihin Kuramı'nın (ZK) önemli olabileceğini düşündürtmektedir. Bununla birlikte bu alanlarda sınırlı sayıda çalışma vardır. Çalışmamızda SAB olan olgularda bağlanma biçemi ve ZK performansının araştırılması amaçlanmıştırYöntem: SAB tanısıyla takip edilmekte olan 47 ardışık hasta ile yaş, cinsiyet ve öğrenim durumu açısından denkleştirilmiş 53 kontrol çalışmaya dahil edildi. SAB grubuna SCID-I Yapılandırılmış Klinik Görüşmesi Hasta Formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE), Gözlerden Zihin Okuma Testi (Gözler Testi), Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği (LSAÖ), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE) ve Durumsal ve Sürekli Kaygı Envanteri (DSKE) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Social Anxiety Disorder (SAD) is a clinical entity charecterised with a constant fear of social situations that migth lead to embarassment and avoiding meeting strangers or speaking in public. The clinical picture of SAD consisting of fears of being dismissed and worries of being humuliated suggests ToM and attachment pathologies in the disorder.Method: 47 consecutive SAD patients and age, education level and gender ratio matched 53 controls enrolled for the study. SCID-I inventory, Beck Depression Inventory (BDI), Reading Mind from the Eyes Test Turkish form (Eyes Test), Liebowitz Social Anxiety Scale (LSAS), Experiences in Close Relationships Questionnaire (ECR), and Stait and Trait Anxiety Incentory (STAI) are applied to SAD group.