İstanbul'da kontrole tabi ilaç kulllanımının araştırılması
Prescription patterns of controlled medicines in İstanbul
  1. Tez No: 282382
  2. Yazar: DİLEK DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kontrole tabi ilaçların (K.T.İ.) takip ve değerlendirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araştırmada K.T.İ.'lerin başta kullanım seyri olmak üzere, ilaç kullanımına ait diğer ayrıntılarının araştırılması amaçlandı. İstanbul Sağlık Müdürlüğü arşivindeki ?kırmızı reçete (K.R.) ve yeşil reçetelerden (Y.R.)? Aralık 2008?Aralık 2009 tarihlerine ait toplam 52000 reçete (4000 reçete/ay) retrospektif olarak incelendi. İlaçların içerik, şekil, endikasyon vb. detayları, hastaların ve reçeteleyenlerin bazı özelliklerine göre değerlendirildi. K.T.İ'lerin reçete edildiği kişilerin yaş ortalamasının 46.0±20.6 ve %50.6'sının kadın olduğu saptandı. Y.R.
Özet (Çeviri)
There is an excessive need for follow-up and assessment of controlled drugs (C.D.). In this study, it was aimed to investigate C.D. utilization patterns and other utilization-related details. Total of 52000 ?red coloured scripts (R.C.S.)? and ?green coloured scripts (G.C.S.)? from Provincial Health Directorate of Istanbul were analysed retrospectively (December 2008-December 2009). C.D. utilization was assessed by analysing drug details and some patients and prescribers? characteristics. Mean age was 46.0±20.6 and 50.6% of patients were women. G.C.S. was prescribed mostly for women (55.4%) whereas R.C.S.