Özel hastanelerde çalışan yönetici hemşirelerin ve hemşirelerin eleştirel düşünme düzeyi ve problem çözme becerileri
Level of critical thinking and problem solving skills of administrator nurses and nurses who works in a private hospital
- Tez No: 282381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEFİSE BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Araştırma özel hastanelerde çalışan yönetici hemşirelerin ve hemşirelerin eleştirel düşünme düzeyi ve problem çözme becerilerini belirlemek amacıyla Eylül ?Ekim 2010 tarihleri arasında tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini 120 yönetici hemşire ve 1550 hemşire, örneklem grubunu ise 109 yönetici hemşire ve 1314 hemşire oluşturdu. Veri toplama aracı olarak yönetici hemşirelerin ve hemşirelerin tanıtıcı ve mesleki özelliklerini içeren bilgi formu, California Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği (CEDEÖ), Problem Çözme Envanteri (PÇE) kullanıldı. Veriler, yüzdelik, ortalama, standart sapma, ilişkisiz grup t-testi, oneway anova , scheffe testi ve pearson korelasyon testi ile değerlendirildi. Yönetici hemşirelerin CEDEÖ puanı (225,28±20,97), hemşirelerin ise (222,86±21,45) olarak düşük düzeyde bulundu.
Özet (Çeviri)
This study is held as an identifier between September 2010 and October 2010 to determine the level of critical thinking and problem solving skills of administrator nurses and nurses who are working in a private hospital. 120 administrator nurse and 1550 nurse create the universe of the study and 109 administrator nurse and 1314 nurse creates the sample group. An identification form which also includes the professional skills of the administrator nurses and nurses, California Critical Thinking Disposition Inventory (CCTDI), Problem Solving Inventory (PSI) are used as data collection tool. Percentage, average, standard deviation, unrelated group t-test, One-way ANOVA, Scheffé test and Pearson correlation test are used to evaluate the data. CCDTI scores are found in low levels which are (225,28±20,97) for administrator nurses and (222,86±21,45) for nurses.