Böbrek transplantasyonlarında MIC-A ( MHC Sınıf I İlişkili A Zinciri) ve Sitokin polimorfizmlerinin incelenmesi
MIC-A and Cytokine polymorphisms in renal transplantation
  1. Tez No: 282386
  2. Yazar: İMREN TATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL EKŞİOĞLU-DEMİRALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Genetik, Nefroloji, Allergy and Immunology, Genetics, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Böbrek transplant alıcı ve vericisi arasındaki, MIC-A ve bazı sitokin polimorfizmlerinin uyum ya da uyumsuzluğunun transplantasyon reaksiyonlarına neden olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, böbrek transplantı olmuş ve transplant sonrası red reaksiyonu görülen hastalarda ve vericilerinde MIC-A uyumunu inceleyip, sitokin polimorfizmlerini değerlendirmeyi amaçladık. Memorial Hastanesi Transplantasyon Ünitesi'nde tedavi gören hasta ve donörlerinden elde edilen DNA'larının MIC-A polimorfizmleri PZR-SSO ile TNF-?, TGF-ß, IL-10, IL-6 ve IFN-? sitokinlerinin polimorfizmleri ise PZR-SSP ile incelenmiştir. Allograft reddi görülen böbrek alıcıları ve red görülmeyen böbrek alıcılarının MIC-A gen alleleri arasında ve red reaksiyonu olan hasta ve verici çifti arasında MIC-A uyumu bakımından bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The compatibility of MIC-A and certain cytokine polymorphisms? between the donor and recipient may affect the transplantation outcome. We aimed to determine the MIC-A matches and mismatches between the donors and the patients with and without rejection as well as the cytokine polymorphisms. DNAs collected from the patients and their donors were tested for MIC-A polymorphisms by using PCR-SSO method. TNF-?, TGF-ß, IL-10, IL-6 and IFN-? cytokine polymorphisms were analyzed by PCR-SSP. MIC-A genotype match status between the pairs were not different between the patients with or without graft rejection.