Böbrek hastalarında dializ ve transplantasyon öncesi kan grupları ve HLA-doku tipi antijenlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 71497
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ERBENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
- 32 - ÖZET Günümüzde, Transplantasyon ve transplantasyonun immünolojik temelinde hızlı gelişmeler olmaktadır. Organ nakilleri arasında en önemli olanları arasında böbrek, karaciğer, kemik iliği ve pankreas nakillerini sayabili riz. Özellikle, böbrek transplantasyonlarında başarı ora nı, kan gruplarının va HLA-Doku Tipi Antijenlerinin tam olarak uyuşması ile artmaktadır. İşte, bu bilgilere dayanarak hazırlanan bu tez çalışmasında, kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda ABO kan gruplarının nasıl bir dağılım gösterdiği, ve buna ek olarak da, bu hasta grubunda dializ ve transplantasyon öncesi HLA-Doku Tipi Antijenlerinin serolojik yöntemlerle incelenmesi planlandı. Bu amaçla, 40 kontrol (20 erkek ve 20 kadın) ve 60 kronik böbrek yetmezliği olan hasta (38 erkek ve 22 kadın) olmak üzere toplam 100 kişide test değerlendirmeleri ya pıldı.- 33 - Elde ettiğimiz sonuçlara göre, kronik böbrek yetmez liği olan hastalardaki ABO kan gruplarının dağılımı ile Türkiye'de gözlenen sonuçlar arasında bir fark olmadığı tespit edildi. HLA-Doku Tipi Antijenlerinin sıklık yüzdeleri açı sından ise, kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda HLA- A3, HLA-B.J2 ve HLA-DR5 antijenlerinin kontrollere nazaran sıklığının yüksek olduğu saptandı. Sonuç olarak, bu bulgularımızın ışığında HLA-A3, HLA-B.J2 ve HLA-DR5 antijenlerinin bulunuşunun kronik böb- rek yetmezliğinin tanısında yardımcı bir özellik olduğu görüşü benimsendi.
Özet (Çeviri)
- 34 - SUMMARY There has recently been rapid progress in the trans plantation phenomena and the immunological basis of the transplantation. Among the most important organ transplan tations those of the kidney, liver, marrow and pancreas can be mentioned. Especially the. success rate of kidney transplantations is increased by the exact accordance of blood groups and HLA-tissue typing antigens. In this thesis, prepared according to these know ledges, it was planned to investigate the distribution of ABO blood groups of patients with chronic renal failure; and, in addition, the HLA-tissue typing antigens of this patient group prior to dialysis and transplantation with serological methods. For this purpose, tests on 40 controls (20 men and 20 women) and 60 patients having chronic renal failure (38 men and 22 women), totally 100 patients were evaluated, According to our results, no differences between the- 35 - distribution of ABO blood groups of patients with chronic renal failure and the results which were observed in Tur key could be detected. In view of the frequency rate of HLA-tissue typing antigens, it was established that these patients show, compared to controls, an increased frequency of HLA-A3, HLA-B^ and HLA-DR5 antigens. As a result, in the light of our findings, the view that the presence of HLA-Ao, HLA-B.» and HLA-DR5 antigens is a characteristic in the diagnosis of chronic renal failure was accepted.