Böbrek transplantasyonu yapılan hastaların izlenmesi sırasında üreyen bilgilerin arşivlenmesi, işlenmesi ve çok değişkenli istatistiksel yöntemlerle analizi
  1. Tez No: 44158
  2. Yazar: GÜLTEKİN SÜLEYMANLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Organ transplantasyonlarında hastaların giderek artan, yığın halindeki verilerinin izlemi, kaydı ve analizi günümüz bilgisayar teknolojisi ve programlama teknikleri sayesinde kolaylaşmıştır. Böbrek transplantasyonu olguları için geliştirdiğimiz TRANS isimli veri tabanı yönetim sistemi, şartlarımıza uygun, yeniliklere ve gelişmelere açık, esnek bir programdır. TRANS veri tabanı yönetim sistemi, alıcı ve vericide Tx öncesi ve sonrasında toplanan bilgilerin arşivlenmesi, sorgulanması, raporlanması ve ayrıntılı istatistiksel analizini sağlayan grafik destekli bir veri tabanı yönetim sistemidir. BMOP istatistiksel analiz programı ile entegre çalışan sistem araştırmacıya her türlü istatistiksel analiz için yön vermekte ve bir uzman sistem rolü oynamaktadır. Bu çalışmada, transplantasyon merkezi m izdeki 250 böbrek transplantasyonu yapılmış 241 olgunun izlemi sırasında üreyen klinik, laboratuvar ve tedaviye ilişkin bilgilerin, TRAMS veri tabanı yönetim sistemi içinde kaydı, arşivlenmesi yapılmış ve BMDP istatistik programı ile başta survival analizleri olmak Özere çok değişkenli istatistiksel analizler yapılmıştır. Bu programlar sayesinde transplantasyon alanında yapılanların dünü ve bugünü sağlıklı olarak değeriendirilebilmiştir. Elde edilen sonuçlar gelecekte yapılacak işlerin planlanmasına yön verecek nitelikte bulunmuştur. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY The follow-up, recording and analysis of the rapidly growing data of renal transplant patients in time can be performed in an easier way by using today's computer technology.The TRANS database management systems which is developed by our group is a flexible, reasonable and expandable program. The purpose of TRANS DBMS is to archive, query, report data with graphics support and to perform detailed statistical analysis of tx-data before and after renal transplantation. Statistical analysis is performed by BMDP which integrated to TRANS. Thus, it might be considered as a statistical expert system. Disease codes used by TRANS system are compatible with the test and treatment codes which are spesific for usage at our hospital. In this study, data obtained from clinical, laboratory findings and thereupetic implications of 250 renal transplantations performed in 241 patients were recorded and stored by TRANS system and then analyzed by using multivariate analytic techniques such as survival analysis, In this way, it has been possible to evaluate what has been done in the past and today. Results have shown that this statistical program is promising for further evolutions. 33