Ankara'daki kuru temizleme atölyeleri yerleşim düzenlerinin çalışanların iş verimliliğine etkileri
The Effects of arrangements of dry-cleaning units on work efficiency of workers in Ankara
  1. Tez No: 83433
  2. Yazar: FATMA ARPACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİTTİN KALINKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AN KARADA' Kİ KURU TEMİZLEME ATÖLYELERİ YERLEŞİM DÜZENLEMELERİNİN ÇALIŞANLARIN İŞ VERİMLİLİĞİNE ETKİLERİ Fatma ARPACI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Velittin Kalınkara 1999, 142 sayfa Jüri : Prof. Dr. Suna Baykan : Prof. Dr. Emine Gönen : Doç. Dr. Velittin Kalınkara Bu çalışmada, Ankara'daki kuru temizleme atölyelerinde iş etüdüne dayalı bir iş modeli geliştirilerek, kuru temizleme atölyelerinde çalışma ortamını iyileştirmek ve böylece çalışanların iş verimliliğini artırmak amaçlanmıştır. Bu amaçla kuru temizleme atölyelerinde çalışanların ve donanımın özellikleri değerlendirilmiş, ortam koşullan incelenmiştir. Daha sonra iş etüdüne dayalı bir iş modeli geliştirilmiştir. Kuru temizleme atölyelerinin yaklaşık yansında tek kişi çalışmakta ve kuru temizleme makineleri genellikle hergün ya da iki günde bir çalıştırılmaktadır. İşletmelerde, işletme kapasitesi arttıkça günlük temizliği yapılan ürün sayısı artmaktadır ( P < 0.05 ). Atölyelerin büyük bir kısmında ütü masalarının yüksekliği ayarlanamamaktadır. Ütü yapma ve leke çıkarma işlemini yürüten bireylerin dirsek yüksekliği ile ütü masalarının yüksekliği arasındaki ilişki önemsiz bulunmuştur ( P > 0.05 ). Çalışanların donanıma ilişkin bilgi düzeylerinin de düşük olduğu görülmektedir. Kuru temizleme atölyelerinin çok azı (% 17.2) iş akışına uygun olarak yerleştirilmiştir ve atölyelerde genellikle çok fazla gidiş - geliş söz konusudur. En yoğun gidiş - gelişler sipariş - geçici depolama, geçici depolama - ütü, geçici depolama - depolama ve sipariş - depolama merkezleri arasındadır. Atölyelerde genel olarak aydınlatma, sıcaklık ve hava akımı hızının uygun olmadığı, bu durumun çalışanlarda çeşitli rahatsızlıklar yarattığı belirlenmiştir. Karşılaşılan rahatsızlıklar arasında sinirlilik ve gerginlik, genel sıkıntı hali, çalışma hızında azalma, aşın derecede terleme, soğukalgınlığı, baş, sırt, omuz ve eklem ağrıları, solunum yolu rahatsızlıkları, mide bulantısı ve sarhoşluk hissi en önemlileridir. Atölyelerde çalışma merkezlerinin genellikle iş akışına uygun yerleştirilmediği görülmektedir. Bu olumsuzluğun temel nedeni atölyelerin mimari planlarının uygun olmamasıdır. Aynı şekilde atölyelerin iki katlı olmasının da yerleşim düzenlemesi açısından uygun olmadığı söylenebilir. İki katlı atölyelerde çalışan kimselerin sürekli iki kat arasında gidip gelme zorunluluğu, çok fazla ve uzun yürümeye neden olmakta, böylece iş verimliği düşmektedir. Tek düzlemde yerleştirilen atölyelerde havalandırma, aydınlatma ve sıcaklık gibi etmenler de daha kolay kontrol altına alınabilmektedir. Araştırma bulguları sonunda bütün işletmelerde kullanılabilecek temel iş akışı örneği geliştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Kuru temizleme atölyeleri, iş etüdü, verimlilik
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF ARRANGEMENTS OF DRY-CLEANING UNITS ON WORK EFFICIENCY OF WORKERS IN ANKARA Fatma ARPACI Ankara University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Home Economics Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Velittin Kalinkara 1999, 142 pages Jury : Prof. Dr. Suna Baykan : Prof. Dr. Emine Gönen : Assoc. Pof. Dr. Velittin Kalinkara The objective of this study is to improve the working conditions in dry-cleaning units and thus increase the work efficiency of workers by means of development of a work model based on work study at dry-cleaning units in Ankara. For this purpose, the characteristics of the workers and equipment of dry-cleaning units have been assessed and the environment conditions have been examined. Afterwards a work model based on work study has been developed. In almost half of the dry-cleaning units, a single person is employed and the dry- cleaning machines are operated generally everyday or once every two days. In the units, the number of products cleaned on a daily basis increases in line with the operation capacity (P < 0.05). Most of the ironing stands did not have adjustable heights. The relation between the elbow level of those working on ironing and stain removal and the level of the ironing stands has been found insignificant (P > 0.05). It is also observed that the information level of the workers with regards to equipment is low. Only a few of the dry-cleaning units (17.2%) have been arranged in a layout which is suitable to the work flow and in general, there is a lot of dispatch and delivery in the units. The most concentrated dispatch and delivery is between order-temporary storage,IV temporary storage-ironing, temporary storage-storage and order - storage centers. In general, the fact that illumination, temperature and air current speed is not suitable in the units is causing various disorders with regards to workers. The most significant ones of the disorders are anxiety and stress, general distress, decrease in work efficiency, excessive sweating, cold, head, back and shoulder pains, respiratory disorders, nausea and drowsiness. It is seen that the unit centers do not have a layout which is suitable to the work flow. The main reason of this negative aspect is the fact that the architectural plans are not suitable. In the same manner, it can be said that two-storey units are not suitable in terms of layout. The mandatory movements from one storey to another in two-storey units cause excessive walking and thus decrease work efficiency, if in the units arranged on a single plan, factors such as ventilation, illumination and temperature are easier to control. As a result of finding basic work flow has been developed for all units. 1999, 142 pages KEY WORDS: Dry-cleaning units, work study, efficiency