Van ve yöresinde bulunan sazan (Cyprinus carpio L. 1758)'ların sindirim kanalı helmintleri
  1. Tez No: 28241
  2. Yazar: AYDIN TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ TAŞÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
II öz Bu çalışma Van yöresinde bulunan sazan balıklarının smdirim kanalı helmintlerini ortaya koymak amacıyla yapıldı. Sazanların 128 tanesi (%50.3)“ nin barsaklarmda helmintlere rastlandı. Bu balıkların barsaklannda Cestoda”lardan; Caryophyllaeus laüceps, Bothriocephalic acheilognathi; Nematoda'dan; Rhabdochona denudata; Acanthocephala Man; Neoechinorhynchus rutili, Pseudoechinorhynchus davula tespit edildi. Sazanlarda mevsimsel enfeksiyonlar en yüksek kış mevsiminde %66.6 olarak daha sonra sırasıyla ilkbahar aylarında %58.2, sonbaharda %49.1 ve yaz aylarında %25 ile en düşük seviyede belirlendi. Enfekte olma bakımından erkekler %49, dişiler %51 oranında bulundu. Bu oranlara bakılarak erkek ve dişi sazanlar arasında önemli bir fark gözlenmedi. Parazitli balıkların ortalama olarak boy yönünden %5.6, ağırlık yönünden %10.4 miktarında kayıpları belirlendi. Bu çalışma ile Türkiye balıklarında Rhabdochona denudata ve Pseudoechinorhynchus clavula'nın bulunduğu ilk defa bildirilmektedir.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT This study, in Van region, Bendimahi, Karasu, Engil Creeks and Zernek dam was carried out in order to determine the helminths of digestive tract of the carps (Cyprinus carpio, L). %50.3 of 128 carps was infected with helminths. The helminths were seen in the intestine only. In the intestines of these fishes Cestodes; Caryophyllaens laticeps, Bothriocephalus acheilognathi; Nematodes; Rhabdochona denudata; Acanthocephalans; Neoechinorhynchus rutili, Pseudoechinorhynchus davula were determined. Seasonal infections in carps were determined as %66.6 most in winter, then in turn %58.2 in spring months, %49.1 autumn, %25 in summer months in the lovest level.Males carps were infected in the rate of %49 and females of %51. While observing these rates, it "s realised that there is no important differences between male and female carps. Parasites fishes lost %5.6 in length and %10.4 in weight averagely. Through this study, Rhabdochona denudata, Pseudoechinorhynchus davula were reported for the first time in the Turkey.