Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen erkek yetişkin bireylerde beden algısının yeme davranışı ve besin tüketimi ile ilişkisi
Individuals who are interested in bodybuilding and male adults with physical perception of the relationship between eating behavior and food consumption
- Tez No: 282410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EFSUN KARABUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Spor, Nutrition and Dietetics, Psychology, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Fiziksel görünüm üzerinde etkisi olan vücut geliştirme sporu ile uğraşan bireylerin, beden algısının yeme davranışı ve besin tüketimleri ile olan ilişkisini belirlemek amacıyla planlanan bu çalışma, 30 amatör vücut geliştirmeci ile benzer yaş ve sosyo-kültürel özelliklere sahip, düzenli olarak fiziksel aktivite yapmayan 30 birey olmak üzere toplam 60 gönüllü erkek üzerinde yürütülmüştür. Araştırmaya katılan bireylerin genel özellikleri, beslenme alışkanlıkları, besin tüketimleri ve besinsel destekleri kullanma durumları anket yöntemiyle belirlenmiş ve antropometrik ölçümleri alınmıştır. Bunun yanında bireylerin depresyon belirtileri gösterme durumlarını (BED), beden imgesi yapısının benlik-tutumsal yönlerini (MBSRQ) ve yeme davranışlarını (DEBQ) belirlemeye yönelik psikolojik ölçekler uygulanmıştır. Çalışma grubundaki bireylerin yaklaşık yarısının (%43.3) fiziksel görünümlerini iyileştirmek için bu sporla ilgilendikleri belirlenmiştir. Ayrıca çalışma grubundaki bireylerin %60.0'ının ve kontrol grubundaki bireylerin %30.0'unun şu anki vücut ağırlıklarından memnun oldukları ve çalışma grubundaki bireylerin %56.7'sinin, kontrol grubundaki bireylerin ise %26.7'sinin kas oranlarından memnun olduğu bulunmuştur. Vücut ağırlığından memnun olmayan kontrol grubundaki bireylerin ise %52.4'ünün kilo vermek istediği belirlenmiştir. Araştırmaya katılan çalışma grubundaki bireylerin %46.7'sinin, kontrol grubundaki bireylerin ise %23.3'ünün besinsel destek ürünlerini kullandıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; done for determining the interest between body image, eating behavior and food consumption of individuals interested in body building sport which has impacts on physical appearance is exercised by 60 volunteered men that consist of 30 amateur body builder and 30 individuals who have similar social-cultural features which do not make physical activity regularly. General characteristics, eating behaviors, food consumptions and use cases of nutritional supplements of individuals participated research are determined by questioning method and anthropometric measurements are taken. In addition who showed symptoms of depression status (BED), the structure of self body attitudinal aspects of body image (MBSRQ), and eating behaviors (DEBQ) was applied to determine the psychological scales. Nearly half (%43.3) of the individuals engaged in body building were interested in this sport to improve the physical self appearance. Reported that; %60 of the subject group and %30 of the control group are satisfied with self body weights and % 56.7 of subject group and %26.7 of control group are satisfied with the current muscle size.%52.4 of the control group individuals who are not satisfied with their body weight showed that wants to lose weight. Appear that,%46.7 of subject group individuals and %23.3 of control group individuals are using nutritional support supplements.