Amatör beden geliştirme sporu yapan yetişkin erkeklerin beden imajlarının incelenmesi
Examination of body images of adult males that engage into amateur bodybuilding exercise
- Tez No: 441316
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Klinik psikoloji literatürü incelendiğinde beden imajı kavramı kadın bedenine odaklanan, ancak erkek beden imajına neredeyse hiç değinilmemiş araştırmaların bir değişkeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum kadınların fiziksel görünümlerine erkeklerden daha çok önem verdiği inancına dayanmaktadır. Günümüzde ise erkekler de kadınlar gibi bedensel değişiklik yapma motivasyonu içinde çeşitli aktivitelerde bulunmaktadır. Erkeklerin bedensel değişimi sağlamada tercih ettikleri yollardan biri de beden geliştirme sporu olmaktadır. Beden geliştirme sporu bireyin beden imajı üzerinde ve dolayısıyla bedenine ilişkin algısını doğrudan etkilemesi sebebiyle psikolojik etkisi de güçlü olan bir spor dalıdır. Bugüne kadar bu spor dalı ve bu sporu yapan bireylerin beden imajları klinik psikoloji alanında çeşitli araştırmalara kaynaklık ederken, toplumsal bakış açısı da bu sporla ilgilenen bireylerdeki ruhsal durum ve bunun sonuçlarına odaklanmıştır. Oysa beden ve ruh sağlığı birbirinden ayrılamayacak nitelikte ve birbirinin tamamlayıcısı olarak ele alınmakta ve tam sağlıklı olma durumuna işaret etmektedir. Beden görünüşü ile mutlu olmayan bir bireyin psikolojik problemler yaşaması ile psikolojik problemler dolayısıyla beden görünüşünden memnun olmayan bireyin arasında fark yoktur. Bu araştırma beden geliştirme sporunun beden imajı üzerindeki etkisini bu sporu yapan ve yapmayan bireyleri karşılaştırarak ve çeşitli faktörler açısından inceleyerek bu sporun beden imajına olan katkısını değerlendirmek üzere yapılmıştır. Bundan yola çıkarak beden imajı ile çalışan klinik psikologlara perspektif sunmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Examination of the clinical psychology literature reveals that the term body image seems to be a variable of the researches that focus on the female body image but hardly ever address the male body image. This is based on the belief that women attach more importance to their physical appearance than men do. Motivated to change their physical appearance like women, men also engage into various activities today. One of the methods preferred by men to make physical changes is the bodybuilding exercise. Aside from being effective on the body image of individuals, bodybuilding is a sports branch that also strongly affects psychology since it directly affects the way individuals perceive their bodies. Whereas this sports branch and the body images of the individuals that practice this sport have served as a reference for various researches in clinical psychology to date, the social perspective have focused on the state of mind of the individuals that engage in this sports activity and the results of such activity. However, body and mental health are considered to be inseparable and supplemental to each other by nature, and together they indicate full wellbeing. There is no difference between an individual not content with the way he or she looks experiencing psychological problems and an individual not content with his or her physical appearance due to psychological problems. This study has been conducted to evaluate how bodybuilding contributes to the body image by comparing the individuals that are engaged and not engaged in bodybuilding and examining various factors. Based on this, it is intended to provide perspective to clinical psychologist that work on body image.