Van'da yetiştirilen bazı elma (Malus sylvestris Mill.) çeşitlerinde kambiyal aktivitenin mevsimsel değişimi
  1. Tez No: 28242
  2. Yazar: PEYAMİ BATTAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR TİLEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
26 6. ÖZET Bu çalışmada Van'da yetiştirilen Malus sylvestris Mill. 'in iki zirai çeşidi olan Starking ve Beyaz Ekşi 'de kambiyal aktivite ile floem ve ksilem farklılaşması araştırıldı. Starking'de Nisan başında kambiyum faaliyete geçerek hemen arkasından floem ve 4 hafta sonra da ksilem farklılaşması görüldü. Kambiyal aktivite ile floem ve ksilem farklılaşması Eylül ortasında sona erdi. Beyaz Ekşi 'de ise kambiyum Mayıs başında faaliyete geçerek hemen arkasından floem ve 2 hafta sonra da ksilem farklılaşması görüldü. Kambiyal aktivite ile floem ve ksilem farklılaşması Ekim ortasında son buldu. Starkingin trake ve trakeid çapı Beyaz Ekşi'nin trake ve trakeid çapından daha büyüktü.
Özet (Çeviri)
27 7. SUMMARY In this study, cambial activity, and phloem and xylem differentiations in two agricultural forms, Starking and Beyaz Ekşi, of Malus sylvestris Mill, grown in Van were investigated. Cambium was activited in the beginning of april in Starking, then phloem and 4 weeks later xylem differentiations were occured. Cambial activity and phloem and xylem differentiations ceased in the middle of September. Cambium was activited in the beginning of may in Beyaz Ekşi, then phloem and two weeks after xylem differen tiations were occured. Cambial activity, and phloem and xylem differentiations ceased in the middle of October. The diameters of trache and tracheid in Starking, were wider then those of Beyaz Ekşi.