İntihar girişiminde bulunan kişilerde zorlu yaşam olayları ve başa çıkma tutumlarının sağlıklı kişilerle karşılaştırılması
The comparison of psychiatric patients who have suicide attempts with the healthy individuals, in terms of stressful life events and coping strategies
  1. Tez No: 282460
  2. Yazar: GİZEM HANZADE ERKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. RAMAZAN KONKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç:Son yıllarda intihar girişimleri belirgin oranda artmıştır. İntihar davranışının geçekleştirilmesinde belirleyici olan etkenlerden biri de kişinin kullanmış olduğu başa çıkma düzenekleridir. Bu çalışmada intihar girişiminde bulunan kişilerde; başa çıkma tutumları, zorlu yaşam olayları, depresyon, anksiyete, umutsuzluk düzeyleri ile bunların intihar düşünce ve davranışı arasındaki ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Yöntem:Araştırmaya intihar girişiminde bulunan50 hasta ile 52 sağlıklı gönüllü dâhil edilmiştir. Çalışmaya katılanlar sosyodemografik ve klinik veri toplama formu, SCID-I, Beck Umutsuzluk Ölçeği, Beck Depresyon ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, İntihar Davranışı Ölçeği, İntihar Niyeti Ölçeği, İntihar Düşüncesi Ölçeği, Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği, Yaşam olayları listesi ile değerlendirildi.Bulgular:İntihar girişiminde bulunanlarda depresyon, anksiyete, umutsuzluk düzeyleri yüksekti. Yaşam olayı sayısı, distres ve uyum skorları ile intihar düşüncesi ve intihar davranışı ölçekleri arasında pozitif korelasyonbulundu. Umutsuzluk ve depresyon düzeyleri ile intihar niyeti ölçeği arasında anlamlı ilişki saptandı. İntihar girişiminde bulunan grupta, aktif başa çıkma, plan yapma, pozitif yeniden yorumlama tutumları az kullanılmıştı. Bunun yanındageri durma, kabullenme, soruna odaklanma ve duyguları açığa vurma, davranışsal boş verme ve alkol-madde kullanımı tutumları yüksek oranda kullanılmıştı. Bir kez intihar girişiminde bulunanlardaaktif başa çıkma tutumu, birden fazla intihar girişimi olanlardan daha fazlayken, madde kullanımı tutumu ise daha az kullanılmıştı. Kadınlar, soruna odaklanma ve duyguları açığa vurma tutumlarını erkeklerden daha fazla kullanmaktaydı.Sonuç: Depresyon, umutsuzluk, yüksek anksiyete ve zorlu yaşam olayları intihar için risk faktörleridir. İşlevsel olmayan ve pasif başa çıkma tutumlarını daha fazla kullanan kişilerde intihar girişimi oranı artmaktadır. Başa çıkma becerilerini geliştirmeye yönelik tedavi stratejileri tekrarlayan intihar girişimlerinin önlenmesinde faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objectives: In recent years,suicide attempt rates increase dramatically.Coping strategies are one of the determinant of suicidal behaviours.The aim of this study is to investigate the relationship between these coping strategies,stressful life events, the levels ofdepression, anxiety, hopelessness with the suicidal ideas and behaviours.Method: This study was conducted with 50 patients who had suicide attempts in last two months and 52 healty volunteers who did not have any suicide attempt. The patients were evaluated with socio-demographic form, SCID-I, BeckHopelessness Scale, Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale, Suicide Behaviour Scale, Suicide Ideation Scale, Suicide Intent Scale, Coping Strategies Scale, Life Events List.Results: Patients who attempted suicide had higher levels of depression, anxiety and hopelessness.A positive corelation had been found between thenumber of life events, distress, adjustment scores with suicidal ideas and behavioural scales. There was a statistically significant relation between hopelessness, depression levels and suicide intention scale.The ones who had attempted suicide were using active coping, planning, positive reinterpretation lesser than the control group. Besides restraint coping, acceptance,focus on and venting of emotions, behavioral disengagement and alcohol- drug abuse coping styles were used much more. The ones who had attempt suicide just for once, were using active coping much more than the ones who had attempt suicideseveral times while alcohol -drug abuse was to be lesser in the first group.Female patients were using focus on and venting of emotions more than male.Conclusion:Depression, hopelessness, high anxiety levels and stressful life events are risk factors for suicidal behaviour. The individuals who are using dysfunctional coping strategies andpassive coping strategies have an increasing rate of suicidal attempts. Treatment strategies for developing coping skills may be useful to prevent the recurent suicidal attempts.