İnfertilitede anksiyete, depresyon, stresle başa çıkma tutumları, sürekli öfke ve öfke ifade tarzı açısından cinsiyet farklılıkları
Gender differences in infertility in terms of anxiety, depression, trait anger, anger expression and coping with stress
  1. Tez No: 282462
  2. Yazar: TÜLAY ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: UZMAN DR. NESRİN BUKET TOMRUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
AMAÇ: Tedavi için başvuran infertil kadın ve erkeklerin anksiyete ve depresyon açısından değelendirilmesi, kadın ve erkek infertillerdeki yaygınlığının karşılaştırılması, sürekli öfke düzeyi, öfke ifade biçimi ve stresle baş etme yöntemleri açısından cinsiyet farklılığı olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır.YÖNTEM: Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi infertilite ve androloji polikliniklerinden; infertilite tanısı konulup tedavisi invaziv olmayan tedavi yöntemleri ile planlanma aşamasında olan, bilgilendirilmiş onay formunu imzalayarak çalışmaya katılmayı kabul eden 80 kadın ve 50 erkek infertil hastaya; Sosyodemografik Veri Formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE), Spielberger'in Durumluk (STAI-D) ve Sürekli Kaygı Envanteri (STAI-S), Spielberger'in Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği ve Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği (COPE) uygulanmıştır.BULGULAR: Çalışmaya katılan kadın ve erkeklerde; depresif semptomlar klinik depresyon tanısı konulabilecek şiddette olmayıp, durumluk kaygı düzeyi normal sınırlarda, sürekli kaygı düzeyi ise yüksek bulunmuştur. Sürekli kaygı kadınlarda, erkeklerden anlamlı oranda daha yüksektir. Hem kadın hem de erkek katılımcıların BDE'den aldıkları puanlar ile STAI-S'den aldıkları puanlar arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır.Katılımcılar, Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeğinde (COPE) ağırlıklı olarak işlevsel başa çıkma yöntemlerini kullanmışlar, kadın ve erkekler karşılaştırıldığında kadınlar, ?duygusal sosyal destek kullanımı? ile ?soruna odaklanma ve duyguları açığa vurma? alt ölçeklerinde erkeklerden daha yüksek puan almışlardır. Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeğinde kadınlar ve erkekler arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır.Kadınlarda; işlevsel olmayan başa çıkma yöntemlerinin kullanımı ile sürekli öfke düzeyi ve dışa yansıtılan öfke arasında; işlevsel başa çıkma yöntemlerinin kullanımı ile de öfke kontrolü arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu; soruna odaklanma ve duyguları açığa vurma tutumu ile sürekli kaygının pozitif yönde anlamlı biçimde etkileştiği,Erkeklerde; işlevsel başa çıkma yöntemlerinin kullanımı ile hem sürekli öfke hem de dışa yansıyan öfke arasında; işlevsel ya da işlevsel olmayan tüm başa çıkma yöntemlerinin kullanımı ile de sürekli kaygı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu, ?pozitif yeniden yorumlama ve gelişme? ile ?dini olarak başa çıkma? tutumunun öfke kontrolü ile pozitif yönde etkileştiği saptanmıştır.SONUÇ: İnfertil kadın ve erkeklerde depresyon tanısı konulacak düzeyde depresif semptom bulunmadığı, durumluk kaygılarının normal, sürekli kaygılarının kadınlarda daha belirgin olmak üzere yüksek olduğu, sürekli öfke düzeyi ve öfke ifade biçimi açısından aralarında farklılık olmadığı, infertil kadınların; duygularını ifade etmeye eğilimli ve işlevsel başa çıkma yöntemlerini kullanmak konusunda erkeklere göre daha yetersiz oldukları, erkeklerin; işlevsel başa çıkma yöntemlerini kullanma oranları ile sürekli ve dışa yansıyan öfkelerinin pozitif yönde etkileştiği sonuçlarına ulaşılmıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: İnfertilite, öfke düzeyi, öfke ifadesi, başa çıkma, anksiyete, depresyon, cinsiyet farklılığı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The purpose of this study is to evaluate infertile women and men that apply for infertility treatment in terms of anxiety and depression, to assess the prevalence of anxiety and depression among infertile women and men, and the gender differences regarding to trait anger, anger expression and coping mechanisms.METHOD: The study included 80 infertile women and 50 infertile men that were admitted to the infertility and andrology outpatient clinics of Dr. Sadi Konuk Teaching and Training Hospital, for whom noninvasive treatment methods had been planned. Subjects who agreed to take part in the study signed an informed consent form. All participants were administered a sociodemographic data form, the Beck Depression Inventory (BDI ), the Spielberger State-Trait Anxiety Inventory (STAI-S and STAI-T), Spielberger State-Trait Anger Expression Inventory (STAXI) and the COPE scale.RESULTS: Among all participants, the depressive symptoms were not severe enough to make clinical diagnosis of depression, the state anxiety levels were considered normal, whereas the trait anxiety levels were significantly higher . The trait anxiety levels were significantly higher in women than men. Positive correlation between BDI and STAI-S scores both in men and women was detected.According to the COPE scale, subjects mostly showed functional coping mechanisms, when gender differences were assessed, women mostly scored higher in ?seeking of emotional social support? and ?focus on and venting of emotions? subscales. There was no statistically significant gender difference regarding trait anger, anger expression inventory.In women; there was a positive correlation between nonfunctional coping mechanisms and trait anger and anger expression; functional coping mechanisms and anger control; also, focusing on and venting of emotions was positively correlated with trait anxiety.In men; using functional coping mechanisms was positively correlated with trait anger and anger expression. Also, both functional and nonfunctional coping strategies were positively correlated with trait anxiety, such as ?positive reinterpretation ?, and ? turning to religion? attitudes were positively correlated with anger control.CONCLUSION: To conclude, infertile women and men did not appear to have severe enough depressive symptoms to clinically diagnose depression, showed normal state anxiety levels, trait anxiety levels were higher in both sexes, being slightly higher in women than in men; trait anger and anger expression did not differ between women and men, infertile women; tended to express their emotions but were less succesful in using functional coping mechanisms when compared to the opposite sex, in men; functional coping mechanisms were positively correlated with trait anger and anger expression.KEYWORDS: İnfertility, trait anger, anger expression, coping, anxiety, depression, gender differences