Glial tümörlerde serbest yağ asitlerinin tümör dokusu ve kandaki düzeyi ile tümör malignitesi arasındaki ilişki
The relationship between tumor tissue and blood free fatty acid levels and tumor malignancy in glial tumors
  1. Tez No: 282509
  2. Yazar: MEHMET KOPARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KAPLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Glial tümörler mortalitesi ve morbititesinde yükseklik ve görülme sıklığında artış nedeniyle araştırmacılar için öncelikli ilgi alanlarından biridir. Bu tümörlerin tedavi planlanmasında tümörlerin doğasının iyi tanımlanması önemlidir. Gerek yağ asiti gerek metobolitlerinin artan tümör derecesiyle orantılı olarak arttığı araştırılmaktadır. Bu çalışmamızda tümör derecesi ile kan ve doku yağ asitleri düzeyi arasında nasıl bir ilişki olduğu araştırıldı.Fırat üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahi Kliniğinde 2008?2010 yılları arasında ameliyat edilen ve patolojik tanısı glial tümör olan 40 hasta çalışmamıza alındı. Doku örneklerinden lipitlerin ekstraksiyonu Hara ve Radin metoduyla yapıldı. Gaz kromatografisi ile analiz edildi. Sonuçlar toplam yağ asitleri içinde her bir yağ asiti için % miktar olarak belirlendi.Çalışmaya katılan 40 hastanın 24'ü erkek,16'sı kadındı. 17 hasta yüksek, 23 hasta düşük dereceli glial tümör olarak rapor edildi.
Özet (Çeviri)
Glial tumors due to increased incidence and frequency of their mortality and morbidity is one of the priority areas for the researchers. Defining nature of these tumors is important in the management of these tumors. Both the fatty acid and its metabolites have been investigated with proportionally related to increased tumor grade. In our study, we aimed to investigate answers to questions that how relationship exist between the grade of tumors and blood and tissue fatty acids.Between 2008?2010 years, operated 40 patients with diagnosed pathologically as glial tumor at Firat University Faculty of Medicine, Department of Neurosurgery were included in our study. The extraction 3:2 (v/v) of lipids from tissue samples was made by Hara and Radin method and gas chromatography. The results in the total fatty acids for each fatty acid were determined in terms of percentage (%) volume.40 patients consisted of 24 men, 16 women. 17 patients were reported as having high-grade glioma and 23 patients were reported as having low-grade glioma.