Metabolik sendrom oluşturulan ratlarda kuersetin, alfa lipoik asit ve tiazolidindion uygulanmasının serum resistin düzeyleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of quercetin, alpha lipoic acid and thiazolidinedione administrations on serum resistin levels in metabolic syndrome induced rats
  1. Tez No: 230269
  2. Yazar: ARZU PARMAKSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FERİT GÜRSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Metabolik sendrom 20. yüzyılın en önemli hastalığıdır. İnsülin direnci, metabolik sendromun en önemli bileşenidir. Son yıllarda keşfedilen resistin insülin rezistansına etkisiyle ön plana çıkmıştır. Metabolik sendromun hala etkin bir tedavi protokolü oluşturulamamıştır. Bu çalışmada, metabolik sendrom oluşturulan ratlarda serum resistin düzeylerinin belirlenmesi ve insülin rezistansına etkili kuersetin, alfa lipoik asit ve tiazolidindion uygulanmasının serum resistini üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmada 250 ? 20 gram ağırlığında toplam 60 adet Wistar albino cinsi rat kullanılarak 6 grup oluşturuldu. Grup 1 (n=10, kontrol grubu; 10 gün i.p. 1 ml/kg serum fizyolojik uygulandı); Grup 2 (n=10, metabolik sendrom grubu; 45 gün içme sularına % 10 fruktoz katılarak metabolik sendrom oluşturuldu ve 10 gün i.p. 1 ml/kg serum fizyolojik uygulandı); Grup 3 (n=10, kuersetin grubu; metabolik sendrom oluşturulduktan sonra 10 gün i.p. olarak 15 mg/kg/gün dozda kuersetin uygulandı); Grup 4 (n=10, ALA grubu; metabolik sendrom oluşturulduktan sonra 10 gün i.p. olarak 100 mg/kg/gün dozda ALA uygulandı); Grup 5 (n=10, kuersetin+ALA grubu; metabolik sendrom oluşturulduktan sonra 10 gün i.p. olarak 15 mg/kg/gün dozda kuersetin ve 100 mg/kg/gün dozda ALA uygulandı); Grup 6 (n=10, TZD grubu; metabolik sendrom oluşturulduktan sonra 10 gün 20 mg/kg/gün dozda pioglitazon oral olarak uygulandı).
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome is the most important disease of 20th century.. Insulin resistance component of metabolic syndrome. Resistin, which is recently discovered, come into prominence with its effects on insulin resistance. Unfortunately metabolic syndrome doesn?t have an effective treatment protocol. In this study, determination of serum resistin levels and the effects of alpha lipoic acid, thiazolidinedione and quercetin administrations on serum resistin levels in metabolic syndrome induced rats were aimed to be investigated.A total of 60 Wistar albino rats weighing 250± 20 g were used in the study and rats were divided into 6 groups. Group 1 (n=10, control group; 1 ml/kg normal saline administered i.p. for 10 days); Group 2 (n=10, metabolic syndrome group; 1 ml/kg normal saline administered i.p. for 10 days and metabolic syndrome was induced by adding %10 fructose in tap water for 45 days); Group 3 (n=10, quercetin group; 15 mg/kg/day quercetin administered i.p. for 10 days after metabolic syndrome induced); Group 4 (n=10, ALA group; 100 mg/kg/day ALA administered i.p. for 10 days after metabolic syndrome induced); Group 5 (n=10, quercetin+ALA group; 15 mg/kg/day quercetin and 100 mg/kg/day ALA administered i.p. for 10 days after metabolic syndrome induced); Group 6 (n=10, TZD group; 20 mg/kg/day pioglitazon administered orally for 10 days after metabolic syndrome induced).