Kolesteatomanın kemik yıkım etkisine BMP-2, BMP-4 VE BMP-6 varlığının etkisi
The effect of BMP-2, BMP-4 and BMP-6 on bone destruction of cholesteatoma presence
- Tez No: 282521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. CENGİZ ALPAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızda edinilmiş kolesteatoması olan hastalarda temporal kemik yapılarındaki yıkım, orta kulak kemikçik yapılarındaki yıkım ve kolesteatoma yaygınlığı ile BMPs, BMP-2, BMP-4 ve BMP-6 ekspresyonu arasındaki ilişkinin saptanmasını amaçlanmıştır.Çalışma kolesteatomalı ve kolesteatomasız kronik otit nedeni ile opere edilen toplam 80 olgu üzerinde yapılmıştır. Hastalar çalışma ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışma grubu primer edinilmiş kolesteatomalı kronik otitli hastalardan, kontrol grubu kolesteatomasız kronik otitli hastalardan oluşmaktaydı. Çalışma grubu için kolesteatoma dokusundan ve dış kulak yolu cildinden, kontrol grubu için dış kulak yolu cildinden örnekler alınmıştır. BMPs, BMP-2, BMP-4 ve BMP-6 ekspresyonu ölçümünde RT PZR yöntemi kullanılmıştır. Doku örneklerinden RNA izolasyonu yapılmış ve PZR çalışılmıştır.Çalışma ve kontrol gruplarının dış kulak kanalı cildinde BMP ekspresyonu varlığı ile karşılaşılma oranlarına bakıldığında BMPs, BMP-2 ve BMP-6'da çalışma grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilirken (p0.05). Kolesteatoma dokusunda BMP ekspresyonu varlığı ile karşılaşılma oranlarına bakıldığında çalışma grubunda BMPs, BMP-2 ve BMP-6'da istatistiksel olarak anlamlı bir pozitiflik bulunmuştur (p0.05). Çalışma grubunda, kolesteatoma dokusunda ve dış kulak kanalı cildinde BMPs, BMP-2, BMP-4 ve BMP-6 eksperesyonu varlığına göre kemik yapılardaki yıkım, kemikçik yapılarındaki yıkım ve kolesteatoma yaygınlığı değerlendirildiğinde, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the relation between the destruction of temporal bone structures, ossicular chain destruction, and dissemination of cholesteatoma and the expressions of BMPs, BMP-2, BMP-4 and BMP-6 in patients with acquired cholesteatoma.This study was perfomed in total of 80 patients with cholesteatoma and without cholesteatoma who underwent surgery due to chronic otitis media. The patients were grouped as study and control group. The study group was consisted of patients with primary acquired cholesteatoma, and the control group was consisted of chronic otitis media patients without cholesteatoma. The samples were obtained from cholesteatoma tissue and external acoustic meatus skin in study group patients and were obtained from only external acoustic meatus skin in control group patients. The RT PZR method was used to measurement of BMPs, BMP-2, BMP-4 and BMP-6 expressions. PZR was studied by isolation of RNA from the tissue samples.When the expressions of BMP in external acoustic meatus skin were compared between study and control group, the BMPs, BMP-2 and BMP-6 were statistically significant relation in study group (p0.05). When the expression of BMP in cholesteatoma tissue was investigated in study group patients, BMPs, BMP-2 and BMP-6 were determined as statistically significant positivity (p0.05). In study group, there was no statistically significance between the expressions of BMPs, BMP-s, BMP-4 and BMP-6 in cholesteatoma tissue and external acoustic meatus skin, and temporal and ossicular chain destruction and dissemination of cholesteatoma (p>0.05).