Kronik otitis medialı hastaların serum örneklerinde e-selektin, p-selektin ve kaspaz-3 miktarının değerlendirilmesi
Assesi̇ng the amount of e-selecti̇n, p-selecti̇n and caspase-3 i̇n serum samples of chroni̇c oti̇ti̇s medi̇a pati̇ents
- Tez No: 359395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH GARÇA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kronik otitis media (KOM), tüm dünyada sıkça görülen ve sosyal bir sorun olarak da değerlendirilen bir hastalıktır. Kişinin lisan gelişimini, iletişimini, kavrama yeteneğini, okul başarısını etkileyebilmekte ve yaşamını tehdit eden komplikasyonlara sebep olmaktadır. Kronik otitis media riskini artıran faktörler; erkek cinsiyet, ırk, küçük yaş grubu, malnütrisyon, yaşamın ilk altı ayında ortaya çıkması, üst solunum yolu enfeksiyonu (ÜSYE), genetik faktörler (kötü temporal kemik pnömotizasyonu, damak/dudak yarıkları, Down sendromu, Kleinfelter sendromu gibi kraniofasiyal anomaliler), östaki tüpü disfonksiyonu, kötü çevre koşulları, sigara içilen ortamda bulunma, beslenme, mevsimsel faktörler, akut otitis media (AOM) ve efüzyonlu otitis media (EOM)'nin yetersiz ve uygun olmayan tedavisi, orta kulak hastalığına ait aile anamnezi ile ailesel veya kişisel alerji hikayesidir. Kronik otitis media ve kolesteatomanın etiyopatogenezi halen tam olarak aydınlatılmamıştır. Bununla ilgili olarak osteoklastik aktivite, sitokinler, kronik inflamasyon, endotoksinler gibi pek çok neden suçlanmaktadır. Çalışmamızda otit tablosunda kronikleşme sürecinde ve kolesteatom formunda inflamasyon ve apoptozisin olası rolünü araştırdık. İnflamasyon fazı için E-selektin P-selektin apoptozis belirteci olarakta kaspaz-3 ün serum seviyelerini araştırdık. Bu çalışma Y.Y.Ü. Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi KBB kliniğinde kronik otit tanısı almış 61 hasta ve 30 sağlıklı kontrol grubunda yapılmıştır. Hastaların tümü kronik otit nedeniyle opere edilmiştir. Bu hastalardan ameliyattan önce kanlar alındı ve serumları hazırlanarak uygun koşullarda saklandı. Benzer şekilde kontrol grubunda da serumlar hazırlandı ve saklandı. Hasta grubu kolesteatomlu ve kolesteatomsuz olarak iki gruba ayrılarak adezyon moleküllerinden E-selektin P-selektin ve apoptozis markeri olarak kaspaz-3 değerleri ölçüldü ve kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Kronik otit hastalarının 40'ı kolesteatomsuz ve 21'i kolesteatomlu idi. Hastaların 35 i kadın ve 26'sı erkek hastaydı.
Özet (Çeviri)
COM is a frequently seen illness and seen as a social problem all over the world. İt may effect the language development, communication, school success of the patient and cause life threatening complications. Factors that may ıncrease the risk of com are; male gender, folk, small age group, malnutrition, occuring of illness in the six months of the life,upper respiratory tract enfection,genetic factors (craniofacial anomalies like bad temporal bone pnomotization, slit of lip/palate, down syndrome, klinifelter syndrome) eustachian tube disfunction, bad envıronmental conditions, located on smoking environment, malnutrition, seasonal factors, competent treatment of acute otitis media and effusion otitis media , family history of middle ear illness and the story of personal allergies. Ethiopathogenezis of COM and cholesteatoma still not fully understood. About this many reasons are accused of like osteoclastic activity, cytokines, chronic ınflamation, endotoxıns. İn our study, we investigated the role of inflamation and apoptosis in chronicity process and cholesteatome form of otit. We investigated phase for inflamation E-selectin P-selectin and as indicator of apoptozis serum levels of Caspase-3. This study has been done on the 61 patients with a diagnosis of chronic otitis media and 30 healthy control group in Otolaryngology Clinic Of YYÜ Hospital Medical School. All patients participating in the study were operated for com. İn these patients before surgery blood was ontained and serum prepared and stored in appropriate conditions. Patient group were divided into two groups of com with cholesteatome and noncholesteatome. Adhesion molecules of E-selectin P-selectin and as apoptozis marker Caspase-3 levels were measured and compared to control group. 40 of patients were cholesteatomed com and 21 of the patients were noncholesteatomed com. 35 patients were female and 26 patients were male. İn com patients levels of E-selectin, P-selectin that we measured as inflamatory process indicator were found significantly lower.