Gaziantep üniversitesi öğrencilerinin cinsellik ve üreme sağlığı hakkındaki bilgi düzeylerinin incelenmesi
Eveluation of the knowledge level of gaziantep university students about sexuality and reproduetion health, nursing program master?s degree thesis
- Tez No: 282533
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RABİA SOHBET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gençlerin ihtiyaçları erişkinlerden önemli açılardan farklılık göstermektedir. Bu gerçek, dünyanın birçok yerinde ihmal edilmekte, gençlerin cinsel sağlık/üreme sağlığı (CSÜS) kapsamındaki ihtiyaçları yeterince karşılanamamaktadır. Bu amaçla yola çıkarak çalışmamız, Gaziantep Üniversitesi Öğrencilerinin Cinsellik ve Üreme Sağlığı Hakkındaki Bilgi Düzeylerinin İncelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2009-2010 öğretim yılında birinci ve dördüncü sınıf lisans eğitimlerine devam eden toplam 1720 öğrenci çalışmayı oluşturmuştur. Üniversite gençlerinin bilgi düzeylerinin araştırıldığı bu çalışmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 15.0 istatistik paket programı kullanılmış ve sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma değerler kullanılmıştır. Farkın incelenmesinde x2 testi kullanılmıştır. Öğrencilerin; %36.7'sinin Mühendislik Fakültesi; %68.0'ının 1.sınıfta okuduğu; %41.1'i 20-21 yaş grubunda; %62.2'sinin erkek; %75.2'sinin ilde yaşadığı; %85.1'inin bekar olduğu; %83.3'ünün okullarda CSÜS eğitim verilmeli dediği; %45.5'inin CSÜS eğitimi ilköğretim düzeyinde verilmeli; %52.5'inin cinsel ve üreme sağlığı bilgilerinin yeterli bulduğu; %38.2'sinin CSÜS bilgileri sağlık personellerinden almak istediği; %54.5'inin CSÜS konuları arkadaşlarıyla konuştuğu; %54.5'inin evlenmeden önce cinsel ilişkiye olumsuz baktığı; %80.2'sinin üniversitede CSÜS danışma birimi olmalı dediği; %67.8'inin CSÜS eğitim programlarında ihtiyaç duyulan konulara cevap veremediği; %8'inin yetersiz, %56.2'sinin orta, %35.9'unun yeterli CSÜS bilgi puanı aldığı saptanmıştır. Öğrencilerin; 4. sınıfların CSÜS puanı 1.
Özet (Çeviri)
Necessities of the young population show significant discrepancy compered to older people. This revelity is being neglected and demends of the young population about Sexuelity Health and Reproduction Health (SHRH) has not been corresponded. We eimed in our study to evaluate of the knowledge level of Gaziantep University students about SHRH. 1720 students were included to study who were in 1st and 4th closs in 2009-2010 educetion period. SPSS 15.0 statistical package program was used to analyse the data and number, percentage, mean value and Standard deviation values were used as variables. X2 test was performed to determine differences.36.7% of was in Faculty of Engineering, 68.0% attending to the school for first year; 41.1% was in 20-21 age group, 62.2% was male, 75.2% live in cities, 85.1% of the students was single;83.3% said schools should give SHRH education, 45.5% of the students thought that SHRH education should be given at primary school level, 52.5% found sexual and reproductive health information is adeguete; 82% of the students wants to get information about SHRH from the health practitianers; 54.5% tolks with their friends about SHRH issues; 54.5% is of sexual intercourse before marriage and had looked at negatively, 80.2% said the university must be a unit of SHRH counseling; 67.8% is of topics not to answer the SHRH education programs are needed; 8% has inadequete, 56.2% has moderate, 35.9% has adequate SHRH information score. SHRH score of the 4th closs students were higher them the 1st closs students. SHRH scores rise with increasing age.